Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Tu op z wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/51626495/anonimowemirkowyznania-anonimowemirkowyznania-czes/

Po blisko miesiącu poszukiwania pracy udało się. Dostałem się do firmy, która przełknie to, że nie znam Springa i mam 3 miesiące wypowiedzenia. Na rozmowie dość dobrze wypadłem ze znajomości core Javy, zadanie live codingowe poszło mi o dziwo bardzo dobrze mimo iż się strasznie stresowałem - mówiłem co robię i dlaczego, a prowadzący interview po prostu podpowiadał co by poprawił i ja te poprawki wprowadzałem. Od nowego roku zaczynam. Liczę na pracę w projekcie gdzie będą współcześnie używane rzeczy z Javy no i że zostanę odpowiednio utemperowany pod kątem pisania testów, których aktualnie piszę bardzo mało. Stałem się również miłośnikiem rozmów o pracę gdzie live coding stanowi część spotkania, a zadania domowe to strata czasu bo równie dobrze można sobie kogoś wynająć kto to zadanie zrobi.

Teraz tylko nie zalać pały by nie przekroczyć 3 lat stażu w jednej firmie i nie wskoczyć znowu na 3 miesięczny okres wypowiedzenia bo chciałbym na B2B kiedyś wrócić.

Będzie mi też brakowało #b2b i kupowania rzeczy do kompa na fakturę bo firma zatrudnia tylko na umowę o pracę, ale z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodu.

Statystyki:
wysłanych CV - 21, z czego co najmniej 6 to były oferty różnych outsourcingów, które tak naprawdę szukały na jedno, to samo stanowisko do konkretnej firmy
odzewy - 3 (w tym 2 rozmowy techniczne, 1 zadanie domowe do zrobienia (wg opisu na 4-5h, ale z zastrzeżeniem, że kod ma być production-ready, zrobiony na błysk, co zajęłoby mi znacznie więcej czasu niż firma zakłada), które ostatecznie porzuciłem gdyż dostałem się do jeden z firm do których aplikowałem)

#programowanie #pracait #java #programista15k #naukaprogramowania #praca #pracbaza #chwalesie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f6c2524f49ad326e7b1b016
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Tu op z wpisu:
https://www.wykop.p...

źródło: comment_1600931074sbQhtjZw9I8VuWYvSGQ4iq.jpg

Pobierz
  • 23
@rskk: Jako junior mam podejrzenie, że będę dziękował, że ktokolwiek mnie zechce i dadzą zarobić, tak jak 3 miesięczny staż wakacyjny, przez covida ledwo udało mi się ogarnąć, bo wszędzie redukcje albo brak ofert, wycofywanie się z umów podpisanych etc.
Nie nastawiasz pozytywnie z szukaniem pracy jak już przebrnę przez inżyniera


@XanderPLXE: zależy jaka branża, biorąc pod uwagę że OP dostał robotę bez żadnej znajomości Spring co się widzi w niemal każdym ogłoszeniu o Javę, po 3 miesięczynym okresie wypowiedzenia i to w czasie kryzysu można stwierdzić że w IT jest tak jak było - całkiem dobrze.
OP: @XanderPLXE: lepiej mówić jak jest i dostosować się do rynku, wtedy jest o wiele łatwiej jak się wie z czym się mierzysz

W ogóle - outsourcingi to rak. Moim hitem podczas poszukiwania pracy była rekruterka z jednego outsourcingu, która szukała pracowników do drugiego outsourcingu, a ten drugi outsourcing dopiero podsuwał ludzi do ich klienta. Z tego co zauważyłem w Trójmieście to przeważnie dwie firmy korzystają z ich usług.

Ten
@Boska_Klaudia: Celuje we front end/fullstack (ew. mobilkami nie pogardzę, ale znam tylko jave, kotlina nie ruszałem) inżynierkę robie w mean-stacku. a pracuje na stażu w C# .Net optymalizując i testując pewien algorytm. Ogółem czytałem, że liczba ofert dla juniorów jak się pandemia "rozkręcała" spadła o połowę obecnie pewnie się powoli stabilizuje. Nie żebym jakoś bardzo panikował z tą pracą, wierzę, że znaleźć coś znajdę w końcu, chyba każdy mój znajomy/a który
@AnonimoweMirkoWyznania: Mi outsourcing na staż w sumie robiła polibuda, pracuje dla instytutu badawczego, a płaci mi uczelnia z unijnych funduszy, a jak szukałem na własną rękę to we Wrocławiu większość firm chyba sama prowadzi rekrutację, z tych co mnie ewentualnie interesowały.
@AnonimoweMirkoWyznania gratuluję OPie :)

Mam takie pytanie, jak wygląda takie zadanie live? Miałeś jakiś algorytm do napisania czy coś innego?

zadanie live codingowe poszło mi o dziwo bardzo dobrze mimo iż się strasznie stresowałem - mówiłem co robię i dlaczego, a prowadzący interview po prostu podpowiadał co by poprawił i ja te poprawki wprowadzałem
OP: @DoloremIpsum: zadanie live codingowe co do zasady musi być krótkie i proste co by sprawdzić czy kandydat w ogóle coś umie zakodować. W jednej firmie miałem sprawdzić czy podany na wejściu string zawiera duplikaty znaków (np. dla słowa "mirko" zwróci false, dla słowa "klawiatura" zwróci true), w innej zakodować sprawdzanie bez użycia equals czy podane na wejściu dwa stringi podane są identyczne. Przy okazji live codowania miałem pytania o
@AnonimoweMirkoWyznania: #!$%@? jest twój poprzedni wpis że odrzucili cię przez brak znajomości konkretnego frameworka. #!$%@?, masz mieć stack technologiczny identyczny do tego używanego przez nas, nie mamy czasu na to żebyś w dwa dni przejrzał sobie dokumentację..

Też przerabiałem rekrutacje w takich Januszexach co odrzucały za brak "dwóch lat doświadczenia w frameworku XXX" o którym nie słyszałem, a który po sprawdzeniu okazywał się koncepcyjnie identyczny do frameworka YYY i ZZZ, albo
OP: @tronez: Trójmiasto

@mag_zbc: no właśnie to nie były januszexy, tylko duże firmy o zasięgu międzynarodowym, które swoje siedziby mają w Polsce albo samo IT mają w naszym kraju. Do tych firm byłem podsuwany przez outsourcing. Odpowiedź zawsze ta sama - masz umieć Springa na zaawansowanym poziomie, nie ma czasu na nadganianie. W jednej z rekrutacji zostałem odrzucony za brak znajomości Kotlina i NoSQL co klient uznał za kluczowe
OP: @GienekZFabrykiOkienek: poszedłem do tej firmy z myślą, że zostanę tam już na dłużej, zarzucę kotwicę w mieście gdzie pracuję więc miałem w to wylane czy wypowiedzenie wynosi 3 miesiące czy pół roku. Ale przemyślałem po drodze swoje życie i stwierdziłem, że skoro nie mam partnerki czy też innych zobowiązań no to mam to gdzieś, oszczędności na przeżycie są i póki co plan jest taki, aby przez 2 lata wyciągnąć
@AnonimoweMirkoWyznania co to za firma odezwij się jak coś na priv. Jestem w podobnej sytuacji jak Ty, zasiedziałem się w firmie 5 lat. A wszędzie teraz microservice i apache kafka. Tyle dobrego, że znam jako tako Springa i wciąż szukam roboty.
@mag_zbc: chyba zartujesz - poznac dobrze springa trzeba duzo czasu poswiecic- jest masa smaczkow. Moze firma oczekuje, ze ktos wbija i od razu tworzy dobre rozwiazania, a nie poswieca pare miesiecy na dobre poznanie springa.