•  

Ktoś zagłębiał lepiej temat PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe)?
    Żona dostała propozycję do przystąpienia, ale z opisu brzmi to jak kolejny 'genialny' plan państwa na branie pieniędzy o pracownika. Myle się?

#ekonomia #polska #pieniadze #praca

• poprzednie komentarze (77)

•  

@Lorneta_z_meduza: Nie. Zarabiasz na składce płaconej przez pracodawcę oraz ewentualnie na dopłatach państwa. Swoją składkę ograniczasz do minimum.

•  

@ATAT-2: u mnie pracodawca wplaca całość, wiec ja przystępuje.

•  

@Tytanowy_Lucjan: W przypadku umowy zlecenia na minimalnej też?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

no tak jak ktos woli dostawac bezposrednio cala pensje na swoje konto

@flumpy_bread: I to pokazuje tylko jak nikłe masz pojęcie o temacie o którym się wypowiadasz. Wypłacając pieniądze z PPK dostajesz swoją część i część pracodawcy pomniejszoną o 30%. Innymi słowy - zachowujesz swoje pieniądze i zyskujesz pieniądze które w normalnych okolicznościach zachowuje pracodawca, a które możesz mieć.

albo po prostu kurwa nie ma ochoty kombinowac by dostac dodatek do pensji po wyplacie zgromadzonych srodkow w wysokosci 30zl za kazdy miesiac bo bardziej cenia sobie te pieniadze w calosci na koncie.

@flumpy_bread: I tu zupełnie nie masz pojęcia o tym jak działa PPK. Wypowiadanie się o czymś czego się nie rozumie to jest jak najbardziej upośledzenie.

moze zacznij czasem bardziej wazyc slowa, bo wyzywanie od uposledzonych kogos

@flumpy_bread: Sam to robisz hipokryto.

bo nie robi fikolkow dla 200zl i bardziej go interesuje co miesiac pelna pensja

@flumpy_bread: To nie jest żaden fikołek tylko wypłata kasy na którą pracujesz a której po wypisaniu się z PPK nie ujrzysz. Kolejny raz dajesz ewidentny przykład, że nie masz zielonego pojęcia o czym pieprzysz a liczyć to ty co najwyżej potrafisz do dziesięciu bo na pewno nie procenty.

•  

@Lorneta_z_meduza: Zysk przy wypłatach jest z kieszeni pracodawcy, więc nie warto zwiększać swojej wpłaty

•  

Uwzględniliście w tych błyskotliwych wyliczeniach o ile mniejsze będą wasze kolejne podwyżki, czy tak zachłysnęliście się tymi dodatkowymi 30zł co miesiąc?

@luke3: Podwyżki pensji w ogóle nie musi być. A znasz kogoś komu po rezygnacji z PPK szef podwyższył pensję o to co by odprowadzał z własnej kieszeni na pracownika? Bo ja nie. Rachunek jest prosty:

Rezygnując z PPK zachowujesz to co byś wpłacał do PPK.
      Zostając w PPK i wybierając pieniądze dostajesz to co byś wpłacał do PPK + 70% składki pracodawcy.

żeby myśleć, że te pieniądze wzięły się z powietrza i pracodawca w żaden sposób sobie nie wyrówna straty.

@luke3: Oczywiście, że wyrówna. Ale jeśli w zakładzie pracy większość osób przystąpi do PPK i wybiera kasę a ty tego nie robisz to i tak tracisz w stosunku do swoich znajomych. No chyba, że masz tak wspaniałomyślnego pracodawcę, że ci z własnej kieszeni odda to czego nie musi. Ale chyba nie muszę mówić, że za darmo to w mordę można tylko dostać?

•  

@ATAT-2: wg tego co piszą wyżej przy wypłacie 5k można, wypłacając co miesiąc, wyciągnąć z PPK kilka stówek w ciągu roku:
      5000zł x 2% = 100zł,
      5000zł x 1,5% = 75zł.
      Kiedy wypłacasz przed 60 r.ż. odpadają opłaty powitalne i roczna oraz kwoty są pomniejszane źródło.

100zł x 81% + 75zł x 70% x 81% = 123,53zł
      123,53zł - 100zł = 23,53zł

23,53zł x 12 = 282,36zł w ciągu roku

Hm w sumie faktycznie, chyba, że coś nie policzyłem

•  

: xdd wiara w pewnosc takich rozwiazan i ze rzadzacy nie zdecyduja sie znacjonalizowac te srodki jak im bedzie brakowac hajsu, lols

@flumpy_bread: Jakbyś nie był upośledzony to ja nie piszę o wierzę w PPK jako filaru emerytalnego tylko o to, że wypłacając środki na bieżąco zyskujesz. To jest czysta matematyka a nie wróżenie z fusów corobisz ty.

•  

@ATAT-2: rozumiem, nie ma podwyżki nie ma problemu. To rzeczywiście złapałeś Pana Boga za nogi xD

@luke3: Nie, ale twój argument można o kant dupy obić.
      Równie dobrze mógłbyś mieć obiekcje przed wymianą biurek w biurze głosząc wszem i wobec, że odbije się to na przyszłych podwyżkach.

•  

Hm w sumie faktycznie, chyba, że coś nie policzyłem

@slawomer:
      1. Błędnie doliczyłeś podatek 19%, który płacimy tylko i wyłącznie od zysku wypracowanewgo przez fundusz.
      2. Nie uwzględniłeś, że z pensji potrącany jest podatek od składki pracodawcy.

Miesięczne wyliczenie dla pensji brutto 5000 zł:

Twoje konto PPK:
      +wpłata pracownika +100 zł
      + wpłata pracodawcy +75 zł

Twoja pensja:
      - wpłata pracownika -100 zł
      - podatek od wpłaty pracodawcy -13 zł

Zlecenie zwrotu z PPK:
      - ZUS od wpłaty pracodawcy -22,50 zł

Podsumowanie:
      wpłata pracownika: 0 zł
      wpłata pracodawcy: 39,50 zł

•  

@luke3: Ja mam zagwarantowane podwyżki co rok, a firma traktuje ppk jako kolejny podatek I gorliwie płaci, więc nic na tym nie tracę, a zyskuję. Nie każdy pracuje w januszeksie, w którym boss mówi "wpisujesz się albo utnę ci premię uznaniową". ヽ(☼ᨓ☼)ノ

•  

@mjjm: @Norbit11: A no racja, to pracodawca musiałby zwiększyć wpłatę.

•  
      l...3

+1

•  

@luke3: Mało wiedziałem pisząc zapytanie o PPK 3 godziny temu, ale patrząc na powyższy wywód, śmiało mogę stwierdzić, że rozumiem jak to działa dużo lepiej od Ciebie xD
      Poczytaj raz jeszcze a czym to polega.

•  

Jakbyś nie był upośledzony to ja nie piszę o wierzę w PPK jako filaru emerytalnego tylko o to, że wypłacając środki na bieżąco zyskujesz. To jest czysta matematyka a nie wróżenie z fusów corobisz ty.

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: jakbys nie byl uposledzony to bys zrozumial, ze sa ludzie, ktorym te kilkaset zl w skali roku nie robi roznicy na tyle zeby wybierac to ponad nieodporowadzanie skladek od pensji jaka otrzymuja na konto, bo bardziej cenia sobie taka forme czy to z wygody czy z przezornosci
      nawet nie skomentuje robaka, ktory nie jest w stanie tego wyczaic, ze ludzie kieruja sie innymi czynnikami niz kilka dych wiecej w skali miesiaca i po prostu cenia te pieniadze mniej niz czas poswiecony na wyplacanie tych 50zl co miesiac

•  

@luke3: Wychodząc z takiego założenia, każdy pracodawca powinien zatrudniać za minimalną krajową, a resztę dopłacać pod stołem, bo przecież wtedy oszczędzi na składkach.

•  

Załóżmy, że mamy pracodawcę, który co roku podnosi pensje o 5% każdemu pracownikowi jeśli część z nich przystąpi do ppk to po co im podnosic, dostali 1% na własne życzenie to standardowa podwyżka spada do 4.
      Na pewno tego nie zauważą, a będą się cieszyć, że mogą wypłacać i "być do przodu"

@luke3: Załóżmy, że w twoim zakładzie pracy wszyscy wypłacają z PPK bo umieją liczyć i wyliczyli, że tylko na tym zyskują poza tobą. Szef zamiast podnieść o 5% pensję podniesie im o 4%. Ty dostaniesz podwyżkę o 5% co będzie źródłem niesnasek w zespole czy też dostaniesz 4% jak wszyscy? Myśl. Pracodawca w każdym momencie w którym może zwiększa swoje zyski.

•  

@mjjm: Ok dzięki, czyli nie 282,36zł rocznie a ok. 474zł. To faktycznie kurde w sumie spoko.
      A to takie pytanie poboczne, w jaki sposób ma się dostęp do konta PPK? Przez jakieś ZUS PUE czy coś takiego?

•  

@slawomer: Jak zakładasz ppk, to ci listem przysyłają dane do logowania na twoje konto PPK i tam masz stan środków itd.

•  

nie piszę o wierzę w PPK jako filaru emerytalnego tylko o to, że wypłacając środki na bieżąco zyskujesz. To jest czysta matematyka a nie wróżenie z fusów corobisz ty.

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: xD to powodzenia z wyplacaniem jak pis w piatek przeglosuje, ze o 24 srodki sa znacjonalizowane, pierdolic sie w transferowanie pieniedzy z jednego konta na drugie byle zarobic 40zl miesiecznie, top kek

+: Budyno, l...3 +6 innych
    •  

@ATAT-2: teoretycznie koncepcja dobra ale nie ufaj państwu, najlepiej sami oszczędzajcie

+: miecz
    •  

jakbys nie byl uposledzony to bys zrozumial, ze sa ludzie, ktorym te kilkaset zl w skali roku nie robi roznicy na tyle zeby wybierac to ponad nieodporowadzanie skladek od pensji jaka otrzymuja na konto, bo bardziej cenia sobie taka forme czy to z wygody czy z przezornosci

@flumpy_bread: Jakiej przezorności? Jeśli ktoś ci proponuje, że dostaniesz 150 zł zamiast 100. To ty nazywasz przezornością to, że weźmiesz 100 zł gdy możesz 150? To nie jest przezorność. To jest debilizm.

czy to z wygody

Aha czyli zrezygnujesz z paru stów rocznie bo nie chce ci się powiedzieć księgowej/szefowi by przelewała pieniądze z PPK na twoje konto co miesiąc? WYGODA.

•  

@kavior: Co ty pierdolisz? XD Ty dajesz minimum 2% swojego wynagrodzenia, pracodawca dorzuca minimum 1.5% Twojego wynagrodzenia. Od tego co pracodawca wpłacił, TY płacisz podatek dochodowy. Kiedy pieniądze pojawią się na Twoim koncie PPK to MOŻESZ W KAŻDEJ CHWILI WYPŁACIĆ. Dostaniesz pełny zwrot tego co Ty wpłaciłeś (te magiczne 2%) oraz 70% tego co wpłacił pracodawca (30% idzie na Twoje konto w ZUSie). Te pieniądze pracują, więc jeszcze od zysku zapłacisz podatek Belki. Jak już wiele osób tutaj pisze, to jest około 1% miesięcznie więcej brutto. Przy jakiś 10k brutto to jest dodatkowo 80 złotych miesięcznie na czysto więcej do wynagrodzenia. Jedyne co trzeba zrobić to 2 kliki w koncie PPK (logowanie i przycisk WYPŁAĆ).

•  

@SiDi a to sorry, az tak sie nie zaglebialem, ale mi sie zdawalo ze jak wyplace sam od siebie to co ja wplacilem to przepada. Pardon me

•  

Aha czyli zrezygnujesz z paru stów rocznie bo nie chce ci się powiedzieć księgowej/szefowi by przelewała pieniądze z PPK na twoje konto co miesiąc? WYGODA.

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: rezygnuje z 40zl miesiecznie za to, ze dostaje pelna kwote netto na konto zamiast logowac sie i wyplacac z insytucji, ktora mozna pozbawic calosci zgromadzonych srodkow jedna decyzja polityka

+: l...3, Krs90 +2 innych
    •  

xD to powodzenia z wyplacaniem jak pis w piatek przeglosuje, ze o 24 srodki sa znacjonalizowane, pierdolic sie w transferowanie pieniedzy z jednego konta na drugie byle zarobic 40zl miesiecznie, top kek

@flumpy_bread: Jeśli wypłacasz co miesiąc to wtedy stracisz tylko jedną miesięczną swoją składkę. A do czasu gdy tego nie przegłosuje będziesz co miesiąc zyskiwał 70% składki pracodawcy. Czyli pozbawisz się potencjalnych zysków tylko dlatego, że w ostatnim miesiącu możesz stracić 40 zł. To jest top kek.

pierdolic sie w transferowanie pieniedzy z jednego konta

Kilknąć parę razy myszką w skali roku by wyjąć te 300-600 zł to dla ciebie pierdolenie się z transferowaniem? Człowieku. Ty więcej energii straciłeś właśnie na błaźnienie się w internecie a poza zrobieniem z siebie pośmiewiska nie masz z tego nic. Wypowiadasz się o rzeczach o których nie masz pojęcia i tyle.

•  

@ATAT-2 ilość bullshitu pod tym postem jest przerażająca. Społeczeństwo to banda idiotów.
      Z PPK sprawa jest prosta jak drut. Oplaca się w ppk być. I teraz w zależności od twojej wiary w państwo możesz:
      A) trzymać tam pieniądze i liczyć na dodatkową emeryturę oo osiągnięciu wieku
      B) wypłacać środki co miesiąc/kwartał/rok (sam wybierz)

Osobiście wybrałem b) a pieniądze wpłacam na konto IKZE obniżając swój podatek dochodowy. Jestem do przodu vs ktoś kto się wypisał.

•  

@flumpy_bread: I trzymasz te pieniądze na koncie bankowym, które może zostać znacjonalizowane jedną decyzją polityka? xD

•  

@ATAT-2: dokładnie po roku PPK mam 140 % zysku....ludzi którzy się wypisali pewnie dupa piecze ale sztywno pierdolą, że nie warto

•  

rezygnuje z 40zl miesiecznie za to, ze dostaje pelna kwote netto na konto zamiast logowac sie i wyplacac z insytucji, ktora mozna pozbawic calosci zgromadzonych srodkow jedna decyzja polityka

@flumpy_bread: Boże czego ty kurwa nie rozumiesz w prostej rzeczy, że uczestnicząc w PPK i robiąc dwa kliki mieszięcznie masz SWOJĄ SKŁADKĘ + 70% SKŁADKI PRACODAWCY, a gdy nie jesteś w PPK masz tylko SWOJĄ SKŁADKĘ.

Jeśli wypłacasz na bieżąco środki z PPK to zawsze zyskujesz bo wypłacasz pieniądze swoje i pracodawcy. W przypadku gdy nie masz PPK po prostu nie płacisz swojej składki ale pracodawca nie da ci pieniędzy które by musiał przeznaczyć ze swojej kieszeni.

•  

@koniec_promocji: @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: ja raz zostawiłem kasę na tydzień, ale jak zobaczyłem - 25 złotych wypracowanych "zysków" to powiedziałem sobie, że będę wypłacał od razu jak tylko tam kasa się pojawi ( ͡° ʖ̯ ͡°)

+: Budyno
    •  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: boze kurwa a czego ty nie rozumiesz, ze ludzie niekoniecznie uznaja te 40zl miesiecznie za warte tego czym sie podniecasz, uspokoj sie robaku

+: l...3, Alinous +21 innych
    •  

@flumpy_bread: Co "fundusz gwarancyjny"? Ten działający na podstawie ustawy, który politycy mogą w jeden dzień zlikwidować?

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: btw od pracodawcy jeszcze podatek dochodowy się płaci, więc miesięcznie zyskuje się 70% tego co pracodawca minus podatek od pełnej kwoty jaką pracodawca wpłacił. Ale tak, z wszystkim innym się zgadzam - PPK to darmowe pieniądze.

•  

@Rokacy: To jest krótkowzroczne spojrzenie. Jak wiele osób tu pisze jakby o "darmowych" pieniądzach. Jak dobrze wiecie to środki nie biorą się z powietrza. Pracodawca ucina nagrody, inwestycje itp. więc tak naprawdę to jest relokacja środków, a za "państwową" część zapłacą oczywiście podatnicy.
      Tu i teraz wygląda fajnie, ale na dłuższą metę zapłacimy za to wszyscy.

+: l...3, Budyno +6 innych
    •  

@mjjm: to, ze wyplacajac pieniadze przez bankowosc mobilna na chociazby konto n26 mam mozliwosc szybkiej reakcji nawet przy glosowaniu, transferowanie srodkow z PPK nie trwa minute blikiem

•  

@flumpy_bread: Przecież zablokują KIR i gówno zrobisz.
      Blikiem do N26 xD

•  

@SiDi: faktycznie na początku był okres, że byłem na minusie i byłem na granicy wypisania się ale potem odbiło i teraz same plusy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

ja raz zostawiłem kasę na tydzień, ale jak zobaczyłem - 25 złotych wypracowanych "zysków" to powiedziałem sobie, że będę wypłacał od razu jak tylko tam kasa się pojawi ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@SiDi: I to jest w pewnym stopniu mądra rzecz. A na pewno mądrzejsza niż rezygnacja zupełna z PPK.

•  

boze kurwa a czego ty nie rozumiesz, ze ludzie niekoniecznie uznaja te 40zl miesiecznie za warte tego czym sie podniecasz, uspokoj sie robaku

@flumpy_bread: Jak nie chcesz pieniędzy które de facto wypracowałeś bo jesteś już takim mentalnym niewolnikiem, że wolisz swoje wypracowane pieniądze zostawić pracodawcy to spoko. Tylko nie nazywaj kogoś upośledzonym bo nie potrafisz liczyć, nie masz pojęcia o tematach o których się wypowiadasz a twój syndrom sztokholmski jest tak posunięty daleko, że oddajesz komuś za frajer kilka stów rocznie pieniędzy które wypracowałeś bo nie chce ci się 2x kliknąć w internecie.

•  

@ATAT-2: Zwrot środków to wycofanie przez uczestnika PPK
      oszczędności zgromadzonych na jego rachunku PPK
      w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia, bez konieczności podawania przyczyny. Przy zwrocie należy mieć jednak na uwadze to, że wypłata nie obejmie całości zgromadzonych środków. Zostanie ona pomniejszona o dopłaty pochodzące ze środków publicznych (wpłata powitalna
      i dopłaty roczne
      ), 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz 19% podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez pozostałą część środków, pochodzącą z wpłat pracodawcy oraz wpłat pracownika.
      Czyli niewiele zarobisz.

•  

btw od pracodawcy jeszcze podatek dochodowy się płaci, więc miesięcznie zyskuje się 70% tego co pracodawca minus podatek od pełnej kwoty jaką pracodawca wpłacił. Ale tak, z wszystkim innym się zgadzam - PPK to darmowe pieniądze.

@SiDi: No podatek to akurat od każdych zysków się płaci więc to pominąłem bo jest oczywiste. Aczkolwiek patrząc na poziom wiedzy ekonomicznej to wszystko tutaj trzeba tłumaczyć jak dzieciom w przedszkolu więc rzeczywiście lepiej było o tym wspomnieć.

Świadomość ekonomiczna w tym kraju to kurwa mentalne dno i metr mułu. Ludzie rezygnują dobrowolnie z większych zysków bo PiS. xDD. Banda ekonomicznych Januszy.

•  

Czyli niewiele zarobisz.

@EgonakaNoge: Zależy. Jeśli zarabiasz minimalną lub 2 czy 2,5 tysiąca to rzeczywiście nie jest tego dużo. Przy zarobkach rzędu 4k i więcej to już jest kilka stówek rocznie za które można sobie kupić chociażby jakąś zachciewajkę. Wiadomo. Im więcej zarabiasz tym więcej wyciągasz.

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: @Tytanowy_Lucjan: @Rokacy: Możecie wytłumaczyć praktycznie jak wygląda wypłacanie? Dostajesz jakieś dodatkowe konto bankowe w jakimś banku którym możesz sobie zarządzać, na które spływają środki z PPK? Po przelaniu hajsu trzeba z tego jakoś się rozliczać? Jak to wygląda w praktyce?

•  

@MZ23: Podpisujesz umowę ppk, przysyłają ci dane do logowania, tam masz stan swoich środków i można wypłacać( tam wybierasz numer konta do wypłaty)

•  

Możecie wytłumaczyć praktycznie jak wygląda wypłacanie?

@MZ23: Dostajesz login i pasy. Logujesz się klikasz wypłatę i wpływa na twoje konto. Wypłaty są automatycznie pomniejszone.

+: MZ23
    •  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: A te bonusy przy wczesnej wypłacie utnie mi samo czy będę musiał pamiętać żeby nie przelać za dużo?

•  

@MZ23: Dostajesz login do panelu www, wklejasz numer konta i klikasz wypłata. Po kilku dniach przychodzi przelew. Nic więcej nie robisz i nie rozliczasz, bo podatki są pobierane automatycznie.

Reszta szczegółów poniżej:
      https://marciniwuc.com/ppk-pracownicze-plany-kapitalowe-2019-zasady/

•  

@ATAT-2 nie wiem jak u Was wygląda wypłata środków, ale u mnie trzeba wysłać pismo do firmy obsługującej ppk, żeby wypłacili środki więc szkoda czasu. Gdybym mógł sobie wypłacać prosto z konta jako przelew to jak najbardziej, ale dymać na pocztę stać w kolejce i wysyłać list, jak na moje zarobki to mi się nie opłaca.

+: Budyno
    •  

A te bonusy przy wczesnej wypłacie utnie mi samo czy będę musiał pamiętać żeby nie przelać za dużo?

@MZ23: Powinno pomniejszyć się automatycznie. I te 30% na zus i podatek.

+: MZ23
    •  

nie wiem jak u Was wygląda wypłata środków, ale u mnie trzeba wysłać pismo do firmy obsługującej ppk, żeby wypłacili środki więc szkoda czasu. Gdybym mógł sobie wypłacać prosto z konta jako przelew to jak najbardziej, ale dymać na pocztę stać w kolejce i wysyłać list, jak na moje zarobki to mi się nie opłaca.

@jurrek_killer: To generalnie chyba jest za pierwszym razem. Potem normalnie przez neta sobie klikasz co miesiąc.

•  

@ATAT-2: eksperci dość zgodnie twierdzą, że warto. Są artykuły np. na bankierze czy krytyce politycznej, więc lepiej poczytaj ekspertów zamiast pytać się tutaj.

•  

@jurrek_killer: W jakiej firmie masz PPK? Nationale-Nederlanden pozwala wszystko załatwić w serwisie internetowym.

•  

@ATAT-2: odrazu się rezygnuje. Kolejny scam od państwa

+: l...3
    •  

@dracul:

odrazu się rezygnuje. Kolejny scam od państwa

W jaki sposób to jest niby scam?

•  

@mjjm jakiś ppk pocztylion, może właśnie ta firma jest ułomna.

•  

@ATAT-2: Żona nie dostała propozycji, tylko w 99% zostanie przypisana z automatu, lecz ma prawo zrezygnować. Pracodawca nie ma prawa jej zachęcać do rezygnacji i ma obowiązek poinformować i wytłumaczyć :)

•  

@MZ23: Z tego co się orientuję, to nie ma możliwości częściowej wypłaty. Nie podajesz żadnej kwoty, ponieważ zlecenie dotyczy całości zgromadzonych pieniędzy. Fundusz wszystko przeliczy, dokona potrąceń i pozostałą kwotę prześle Ci na konto.

+: Tarec
    •  

@jurrek_killer: Może za jakiś czas dorobią odpowiednią funkcję w serwisie internetowym, jeśli wyjdzie im to taniej, niż ręcznie przetwarzać papierowe wnioski. Nie wiem czy N-N miał to od początku.

•  

@ATAT-2: Zajebią te pieniądze jak kiedys tusk ofe, klasyka. Jakby nie potrzebowali dodatkowych pieniędzy, nie stworzyliby tego systemu

•  

@Just_Think_More: bo nie masz pewności czy emeryturę dostaniesz na starość a co dopiero to

•  

@dracul: no to jak czujesz się nie pewnie to wypłacasz kasę wcześniej i jesteś kryty.

•  

@jbagiet:

Zajebią te pieniądze jak kiedys tusk ofe, klasyka.

Jak to zrobią, skoro kasę można w dowolnym momencie wypłacić?

•  

@Just_Think_More: Każdy ruch na tym koncie = bezahlen. Z ofe tez mogles wyplacic czesciowo kasę, tylko z automatu traciłeś 15%. Tutaj będzie inaczej? Może ty wyplacisz i nawet po opłatach będziesz na plusie, większość ludzi będzie trzymać i straci kiedyś jak ktoś wyciągnie po to łapy. Za chuj nie rozumiem czemu ludzie robią to przez jakieś państwowe baity, zamiast odkładać samemu albo wrzucać to na własne programy emerytalne

+: l...3, Budyno +4 innych
    •  

@jbagiet:

Za chuj nie rozumiem czemu ludzie robią to przez jakieś państwowe baity, zamiast odkładać samemu albo wrzucać to na własne programy emerytalne

Bo przerzucając to przez PPK jesteś do przodu w stosunku do wypisania się z niego. I po wypłacie dalej możesz robić z tą kasą co chcesz.

•  

Żona dostała propozycję do przystąpienia

@ATAT-2: niech sprawdzi ile jej zabierze państwo, a zamiast oddawać niech odkłada ten hajs i po roku kupi sobie chociaż futro żeby ani państwo nie przeżarło ani inflacja nie wdupiła

•  

Jakby nie potrzebowali dodatkowych pieniędzy, nie stworzyliby tego systemu

@jbagiet: Stworzyli ten system bo demografii nie oszukasz i kolejny filar jest konieczny. Jakby z premedytacją chcieli zajebać te środki to by w ustawie o PPK nie pojawiały się zapisy zezwalające na wypłatę i rezygnację. Co nie oznacza, że części zamrożonej nie zajebią a PPK w przyszłości nie zaorają. Trzeba brać taką ewentualność pod uwagę. Dlatego jeśli ktoś nie wierzy w ten system, ale jest ogarnięty to nie wypisuje się z niego ale wypłaca co miesiąc z PPK na swoje konto i ew inwestuje sam te pieniądze. Natomiast jest część osób dla których bardziej opłacalne będzie pozostanie w PPK i niewypłacanie pieniędzy (ludzie którzy mają blisko do emerytury).

•  

@Dibhala:

niech sprawdzi ile jej zabierze państwo, a zamiast oddawać niech odkłada ten hajs i po roku kupi sobie chociaż futro żeby ani państwo nie przeżarło ani inflacja nie wdupiła

A nie lepiej zostać w PPK, nawet wypłacając być do przodu i kupić lepsze futro?

•  

Za chuj nie rozumiem czemu ludzie robią to przez jakieś państwowe baity, zamiast odkładać samemu albo wrzucać to na własne programy emerytalne

@jbagiet: A kto ci broni wycofywać co miesiąc swoją kasę z PPK i samemu wpłacać na swoje IKE? Różnica tylko taka, że jak się wypisałeś z PPK i odkładasz co miesiąc tyle ile byś wpłacał na PPK to będziesz miał mniej pieniędzy niż ktoś kto został w PPK i wypłaca co miesiąc.

•  

•  

A nie lepiej zostać w PPK, nawet wypłacając być do przodu i kupić lepsze futro?

@Just_Think_More: po OFE i skoku rządu na kasę obywateli to ja już nie wierzę w żadne takie odkładanie na lepsze FJUTRO
      Wystarczy wiedzieć że ZUS wypłaca emerytury z bieżących kradzieży na ludziach pracujących.
      A ty w PPK na przyszłość chcesz wierzyć?

Żeby nie być gołosłownym, to niedawno (w styczniu bodajże) publikowano informacje nt ilości chętnych, którzy przystąpili do PPK.
      Nie pamiętam dokładnie - przyznaję bez bicia ale strzelałbym w 64% którzy się na to wysrali. Ogólnie pamiętam że jakoś tak 2/3 pracowników etatowych nie zamierza dawać się okradać.

•  

@Rokacy: XD zrobią z tym to samo co z ofe

•  

Podsumowanie:
      wpłata pracownika: 0 zł
      wpłata pracodawcy: 39,50 zł

@mjjm: @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: no i w sumie mogą być jakieś grosze za zysk z obrotów kapitałowych, tak?

A skoro już przy tym jesteśmy, co w przypadku, gdy instytucja obracająca naszymi pieniędzmi poniesie akurat stratę? Do skarbu państwa i tak wrócą wpłacone przez niego pieniądze, a stratą będziemy obciążeni już my i nasze środki?

Kolejna sprawa, orientujecie jak wygląda sytuacja z PITami przy, dajmy na to, regularnych miesięcznych wypłatach? Dostajemy normalnie jeden od pracodawcy i ewentualnie drugi od firmy inwestycyjnej, jeśli pojawi się na koncie jakikolwiek zysk od obrotów?

•  

czy ja wiem. Kase mozna odkladac samemu, masz gwarancje ze nikt ci jej legalnie nie smignie (jak z ofe), mozesz sobie nia na rozne sposoby obracac w miedzyczasie. Wiadomo ze dostaniwsz troche od pracodawcy i panstwa, aczkolwiek jak sobie liczylem na moim przypadku to nie sa to kwoty jakies kosmiczne. Osobiscie wole wrzucac w skarpete i inwestowac w cos te drobne kwoty :D

@Gumi5: A powiedz mi misiu kolorowy. Lepiej odkładać 100 zł czy 150? Jak dojdziesz do emerytury to kto będzie w lepszej sytuacji? Ten kto odkładał 100 zł czy 150?

•  

@Dibhala: Nawet jak nie wierzysz a się wypisałeś to zwyczajnie rezygnujesz dobrowolnie z pieniędzy które zarobiłeś.

•  

Kolejna sprawa, orientujecie jak wygląda sytuacja z PITami przy, dajmy na to, regularnych miesięcznych wypłatach? Dostajemy normalnie jeden od pracodawcy i ewentualnie drugi od firmy inwestycyjnej, jeśli pojawi się na koncie jakikolwiek zysk od obrotów?

@metalowy_pasterz: Podatek masz automatycznie odprowadzany przy wypłacie.

A skoro już przy tym jesteśmy, co w przypadku, gdy instytucja obracająca naszymi pieniędzmi poniesie akurat stratę?

@metalowy_pasterz: Akurat część inwestycyjna jest dosyć dobrze pomyślana bo większość jest w bezpieczny sposób inwestowana a te ryzykowniejsze stanowią mniejszy procent portfela. Oczywiście nie ma 100% bezpiecznych inwestycji. Dlatego jeśli ktoś się obawia tego polecałbym wypłacać co miesiąc i samemu inwestować zgodnie ze swoimi skłonnościami do ryzyka.

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: ta pewnie, zarobiłem
      chyba dopłaciłem

Na rachunek ten trafiać będą też:
      wpłaty samego uczestnika PPK, potrącane z jego wynagrodzenia przez pracodawcę od 0,5 do 2% tego wynagrodzenia, albo jeśli zdecyduje się on oszczędzać więcej - dodatkowo do 2% wynagrodzenia (maksymalnie do 4%)

A co jeszcze ciekawe, to dzięki socjalizmowi inflacja z tych środków będzie pięknie szybować do góry

jednorazowa wpłata powitalna od państwa w wysokości 250 zł,
      dopłaty roczne od państwa w wysokości 240 zł.

Piękna pralnia.
      Tylko czekać aż za 10 lat kolejny rząd tych samych komuchów zlikwiduje PPK przywłaszczając zgromadzone (w tym rozdane) środki xD

•  

brzmi to jak kolejny 'genialny' plan państwa na branie pieniędzy o pracownika.

@ATAT-2 Dokładnie tak jest.

Trzeba być debilem bez wyobraźni, żeby przystąpić do PPK.

•  

@ATAT-2: jakie TFI u żony ma się tym zajmować? Coar zarekomendował PZU.

•  

@ATAT-2: warto, robiąc zwrot co miesiąc masz 1% do pensji ekstra

•  

@metalowy_pasterz:

@mjjm: @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: no i w sumie mogą być jakieś grosze za zysk z obrotów kapitałowych, tak?

Zgadza się, przy czym te grosze mogą być na plus lub na minus.

A skoro już przy tym jesteśmy, co w przypadku, gdy instytucja obracająca naszymi pieniędzmi poniesie akurat stratę? Do skarbu państwa i tak wrócą wpłacone przez niego pieniądze, a stratą będziemy obciążeni już my i nasze środki?

Wychodzi mi na to, że skarb państwa partycypuje w zysku/stracie (art. 105. ust. 2 pkt 4).

Przykładowo: 240 zł dopłaty państwowej zostało zamienione na 24 jednostki uczestnictwa po 10 zł,
      a) za 1 miesiąc wartość jednostki uczestnictwa spada do 9 zł - gdyby w tym momencie zlecić zwrot, Skarb Państwa dostanie 216 zł (24 x 9 zł)
      b) za 1 miesiąc wartość jednostki uczestnictwa wzrasta do 11 zł - gdyby w tym momencie zlecić zwrot, Skarb Państwa dostanie 264 zł (24 x 11 zł)

PPK operuje na jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. W ich przypadku podatek jest naliczany i pobierany automatycznie, dopiero w momencie zamknięcia inwestycji. PIT nie jest wystawiany.

•  

@Dibhala:

po OFE i skoku rządu na kasę obywateli to ja już nie wierzę w żadne takie odkładanie na lepsze FJUTRO

Ale PPK to nie OFE

Jak nie wierzysz to wypłacasz i wywalone.

Żeby nie być gołosłownym, to niedawno (w styczniu bodajże) publikowano informacje nt ilości chętnych, którzy przystąpili do PPK.
      Nie pamiętam dokładnie - przyznaję bez bicia ale strzelałbym w 64% którzy się na to wysrali. Ogólnie pamiętam że jakoś tak 2/3 pracowników etatowych nie zamierza dawać się okradać.

To jedynie pokazało (co zresztą logiczne), że większość społeczeństwa to idioci, którzy nie potrafią policzyć procentów XD

•  

@Norbit11: @Marek1991: @Rokacy:
      a rozumiem że wypłata przy braniu kredytu hipotecznego jest turbokorzystna? i korzystniejsza niż wypłacanie co miesiąc? mam PPK od 3 miesięcy bo w sumie trochę zaufałem temu rządowi (lol, sam się sobie trochę dziwię xD ale nawet lubię państwo opiekuńcze) i nie wiem co z tym robić. Jak kupuję mieszkanie za gotówkę to już nie mogę tego wypłacić bez straty, tylko kredyt spoko?

•  

@Dibhala: Jeśli zarabiasz 6000 to tak to wygląda:

Wynagrodzenie brutto: 6000zł
      Wynagrodzenie netto bez ppk: 4318.43zł
      Wpłata pracownika: 120zł
      Wpłata pracodawcy: 90zł
      Podatek od wpłaty pracodawcy(17%): 15.3zł
      Wynagrodzenie netto przy ppk: 4183.13zł
      Czyli przystępując do ppk obniżamy w tym przypadku pensję o około 135zł.
      Jednak wypłacając środki np. co miesiąc zyskujemy 120+90x0,7=183zł
      Zysk na czysto co miesiąc 183-135zł=48zł Na rok 48x12=576zł

Innymi słowy. Jeśli się wypiszesz z PPK masz 135x12 = 1620 zł
      Jeśli zostaniesz w PPK i wybierasz co miesiąc pieniądze masz = 183x12 = 2196

Od tych 2196 musisz jeszcze odprowadzić podatek od zysków kapitałowych ale zakładając baardzo optymistyczne 3,5% w skali roku to będzie to ok 50 zl

+: Dibhala
    •  

@ATAT-2 przystępujący co może pójść nie tak? ( ͡º ͜ʖ͡º)kura miras potrzebujesz serio oddawać część dochodu na opiekę państwa które kiedyś może powiedzieć że przykro bardzo ale kas była potrzebna gdzie indziej i dostaniesz wexel którym będziesz mógł zawinąć chleb z masłem na śniadanie do januszexu.

•  

Podatek masz automatycznie odprowadzany przy wypłacie.

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: no tak. Ale mi chodzi o to, czy dostajesz od firmy inwestującej PIT, który musisz uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Jak dostaję pensję na etacie, to też jest podatek odprowadzany, a pracodawca przekazuje mi PIT.

Akurat część inwestycyjna jest dosyć dobrze pomyślana bo większość jest w bezpieczny sposób inwestowana a te ryzykowniejsze stanowią mniejszy procent portfela

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Ciekaw jestem jedynie, czy ktoś przemyślał z których środków będzie pokrywana strata. Jeśli wiesz, to podziel się proszę informacją. Choć znając życie, to najbardziej zainteresowany dostanie po kieszeni, a do skarbu państwa trafi pełna kwota, czy tam to, co pozostało.
      A co do bezpieczeństwa, to dla młodych inwestycja w instrumenty ryzykowne jest większa i strata może się pojawić, zwłaszcza w skali miesiąca. Do tego jest przymus inwestowania 40% częśći udziałowej w "uwielbiany" WIG20 ;)
      Plus taki, że politykę inwestycyjną można zmieniać według własnych upodobań (no. 85% w część dłużną, a 15 w udziałową).

•  

Od tych 2196 musisz jeszcze odprowadzić podatek od zysków kapitałowych ale zakładając baardzo optymistyczne 3,5% w skali roku to będzie to ok 50 zl

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: 19% podatku płacisz od kwoty powyżej 2196.

•  

@ATAT-2: oszczędzając i nie wypłacając na bieżąco możesz kasy nie zobaczyc na oczy. Wypłacając na bieżąco będziesz 1% miesięcznej wypłaty do przodu. Jeśli zarabiasz 5k miesięcznie, będziesz miał ekstra 50 zł. W sam raz na trzy paczki fajek.

•  

19% podatku płacisz od kwoty powyżej 2196.

@mjjm: Racja moj blad. Za duzo kawy dzisiaj i troche mi sie myśli mieszają xD. Tak czy inaczej dalej de facto wyjmujemy więcej.

•  

@mjjm: dzięki za rzeczową odpowiedź.

•  

Choć znając życie, to najbardziej zainteresowany dostanie po kieszeni, a do skarbu państwa trafi pełna kwota, czy tam to, co pozostało.

@metalowy_pasterz: @mjjm: wyżej na to odpowiedział

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: zauważyłem jak już nie mogłem edytować ;)

•  

nawet nie skomentuje robaka, ktory nie jest w stanie tego wyczaic, ze ludzie kieruja sie innymi czynnikami niz kilka dych wiecej w skali miesiaca i po prostu cenia te pieniadze mniej niz czas poswiecony na wyplacanie tych 50zl co miesiac

@flumpy_bread: Ale bełkot XD Miesięczny zysk z PPK jest proporcjonalny do zarobków. Ile le by nie była warta godzina twojej pracy, to PPK daje ci ~2-3 stawki godzinowe do przodu.

Beka z wielkich dorobkiewiczów, co to nie zmarnują minuty na zarobienie tego, na co normalnie tyrają kilka godzin XD

•  

@MechanikIMIR żebyś się kurwa nie zdziwił ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@Norbit11: jesteśmy na plus pod warunkiem że kasa nie zostanie ładnie przetranferowana. A dl rządu taki transfer to jedno nocne posiedenie. Jedynie wypłacanie od razu miałoby jakiś sens.

•  

@Tarec: to jest idealna definicja mentalności biedaka.

•  

@cienki137: dlatego jak się boisz to wypłacasz co miesiąc

•  

@ATAT-2: U mnie też to wciskają. Jeszcze to jest takie chamskie, że z automatu cie tam wpisują i ty dokumentem musisz się wypisać xD. Wolę mieć kontrolę nad pieniędzmi

•  

I jeszcze tak ogólnie dlaczego PPK ma raczej niewielkie szanse podzielić los OFE:

OFE było zasilane ze składek ZUS-owskich - do funduszy wędrowała część składki emerytalnej, którą wpłacaliśmy do ZUS-u. Dlatego tak łatwo można było zlikwidować OFE - te pieniądze od początku były państwowe.

PPK jest zasilane z:
      - składki pracownika,
      - składki pracodawcy,
      - dopłat państwowych,
      czyli tylko cześć pieniędzy pochodzi ze skarbu państwa. Dlatego przejęcie przez państwo całości środków z PPK jest w zasadzie równie prawdopodobne jak przejęcie waszych lokat czy kont w bankach (zwłaszcza jeśli wpłacacie tam np. 500+).

+: Atx0937
    •  

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Opłaca się to w przypadku jak ktoś dostaję stałą stawkę. Jak ktoś dostaję co miesiąc podstawę+ premie uznaniową to szef można łatwo kogoś wychujać.

•  

Dołączyłem po 6 miesiącach zrezygnowałem wyszedłem na fajny Plus, na całe życie bym się bał ale jako opcja zaoszczędzić trochę polecam z całego serca;-)

•  

Jednocześnie zdaje sobie sprawę że tej kasy nigdy, ale to przenigdy nie zobaczę.

@Hrjk: skoro jesteś tępakiem nie potrafiącym wypłacić pieniędzy z PPK to nigdy ich nie zobaczysz. Każdy kto skończył podstawówke ma możliwość zobaczenia tych pieniędzy i nawet wzięcia fizycznie do kieszeni co miesiąc. Po prostu przestań chwalić się swoim upośledzeniem umysłowym.

+: Fermiol
    •  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: rozkminiał ktoś może wypłatę tych środków w formie pożyczki na wkład własny? bo nie wiem czy dobrze Iwucia rozumiem tzn jak np mam teraz z tym bonusem powitalnym na koncie ppk np 1000zł to jest sens babrać się z wypłatą w formie wkładu własnego? Zawsze to 250zł do przodu z bonusu a mieszkanie kupuję teraz i lepiej wyciagnąć hajs teraz bo też nie wierzę w to że tego nie zabiorą więc jestem zwolennikiem wypłacania co miesiąc.

+: Kamal63
    •  

@ozzi91: No to chyba sobie sam odpowiedziałeś na pytanie.

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: nie abrdzo rozumiem słowo pożyczka, bo wydawało mi się że wypłącam 1000zł bo zebrałem 1000zł i na tym moja współpraca z ppk się kończy. jak mogę pożyczać coś co już mam

•  

Opłaca się to w przypadku jak ktoś dostaję stałą stawkę. Jak ktoś dostaję co miesiąc podstawę+ premie uznaniową to szef można łatwo kogoś wychujać.

@Nikic21: A jaką masz gwarancję, że jak nie przystąpisz do PPK to przy premii uznaniowej też cię nie wychuja z miesiąca na miesiąc ucinając ci ją bo w końcu jest uznaniowa? To nie jest problem PPK tylko uznaniowości premii.

•  

@ATAT-2: @Norbit11: @Rokacy: @Tytanowy_Lucjan: Czy ktoś z was już składał wniosek o wypłatę środków? Jestem zapisany w PPK i myślałem, że będzie można przelać środki jak ze zwyklego konta bankowego, a się opkazuje, że to przez wniosek

•  

•  

ić to 2 kliki w koncie PPK (logowanie i przycisk WYPŁAĆ).

@SiDi: Robiłeś już tak? Na moim koncie nie ma opcji takiego łatwego wypłacenia a trzeba ponoć składać wniosek

•  

@mjjm: No wlasnie, rownie dobrze Panstwo mogloby przyjsc do Ciebie i powiedziec oddaj mi kase z konta w banku, albo - ta nieruchomosc juz nie jest Twoja.

•  

Trzeba mieć świadomość, że nie każdemu opłaca się kombinacja w wypłacanie z PPK środków co miesiąc. Jeżeli w firmie jest stała stawka dla każdego, może faktyznie mieć to sens.

Ale są też pracodawcy, którzy mają różne instrumenty typu premie uznaniowe, podwyżki, benefity które indywidualnie przyznaje.

Ja wypisałem się i dostałem niedługo potem podwyżkę w wysokości około 1-2 % wypłaty.

•  

nie abrdzo rozumiem słowo pożyczka, bo wydawało mi się że wypłącam 1000zł bo zebrałem 1000zł i na tym moja współpraca z ppk się kończy. jak mogę pożyczać coś co już mam

@ozzi91: To jest możliwość sfinansowania wkładu własnego dla młodych którzy nie mają własnej gotówki poprzez nieoprocentowaną pożyczkę:
      https://marciniwuc.com/ppk-pracownicze-plany-kapitalowe-2019-zasady/#pozyczka-z-ppk-wklad-wlasny

Potem spłacasz te pieniądze normalnie na PPK ale dalej są twoje.

•  

@Atx0937: No i w sumie taka gotówka lepsza niż jakieś jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, które przy próbie spieniężenia dużej ilości stracą na wartości.

•  

Ale są też pracodawcy, którzy mają różne instrumenty typu premie uznaniowe, podwyżki, benefity które indywidualnie przyznaje.

@zlo1991: I te premie mogą być ucięte z miesiąca na miesiąc nawet jeśli nie przystąpiłeś do PPK. To nie jest wadliwość PPK tylko chujowość premii uznaniowych.

A poza tym jeśli pracodawca obniżył ci wynagrodzenie ze względu na to, że przystąpiłeś do PPK to jest to nielegalne i możesz dowodzić swojej racji przed Sądem Pracy. Nawet jeśli dotyczy to premii uznaniowych.

•  

@mjjm: To zalezy od horyzontu czasowego, jak planujesz trzymac to nastepne 30 lat to inflacja zje wszystko, a akcje w dlugim terminie zyskuja srednio rocznie kilka procent wzgledem inflacji. Ale oczywiscie trzeba miec na uwadze spadki wartosci akcji, nawet kilkadziesiat procent..

•  

@Atx0937: Chodziło mi o to, że rząd mając do wyboru do nacjonalizacji PPK lub konta bankowe, lepiej zrobi biorąc gotówkę z kont :-)

•  

@mjjm: Aa dobra, sorry ;) nie zalapalem kontekstu

•  

@orfan: tak. Pierwszy raz musiałem udać się do oddziału PKO BP i złożyć papierowy wniosek. Ludzie w oddziałach to beton niestety i kazałem im dzwonić na infolinię PKO TFI bo nikt z nich nie wierzył, ze mogę wypłacać kiedy chcę - nawet kierownik oddziału. Na infolinii PKO TFI im powiedzieli, że ja mam rację i gdzie taki wniosek znaleźć. Musiałem wypełnić 3 egzemplarze - jeden dla banku, drugi dla TFI, trzeci dla mnie. Po 3 dniach pojawił mi się przycisk "WYPŁAĆ":

https://imgur.com/a/9rVTFJp

+: orfan
    •  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

Nie wierzę w to że pracodawca to dobry wujek szastający kase, bo tak nie jest, ale Ty z kolei chyba myślisz, że to bezmyślny bot, który będzie z własnej kieszeni co miesiąc oddawał ekstra kilkadziesiąt zł bo Mati z rządu tak karze i nie będzie miał z tego tytułu żadnej refleksji. Owszem, ma. I jest wielce prawdopodobne, że uwzględni przy przydzielaniu premii/podwyżki, to że płaci na kogoś dodatkowo z tytułu PPK.

Oczywiście, może z miesiąca na miesiąc uciąć premię, wtedy ja mogę odpowiednio zareagować np. zapisując się do PPK.

Ustawodawca też może zająć się doprecyzowaniem PPK i zmiany na pewno jakieś będą - np. zauważą że część kasa ucieka im przez comiesięczne wypłaty i walną podpunkt, że wypłata możliwa będzie dopiero np. po kilku latach odkładania.

Dostałem podwyżke wiec o jakim znowu obniżeniu wynagrodzenia piszesz?

•  

@orfan: Nie ma żadnego wniosku. Zlecasz jak przelew. Być może się pomyliłeś jak moja koleżanka i kliknęła "polecenie wypłaty", które powoduje konieczność złożenia wniosku transferowego zamiast "wypłata przed 60. rokiem życia", a potem się dziwiła, że przez dwa tygodnie jej przelew nie przychodził.

•  

@Atx0937: Powinienem był nieco jaśniej napisać :-)

Jeśli chodzi o manewry rządu to myślę, że nie ma co się bać zabrania środków z PPK (tak jak to nastąpiło z OFE), ale prędzej tego, że państwo zacznie uwzględniać kasę zgromadzoną w PPK podczas wyliczeń emerytury. Np. ze środków zgromadzonych w samym ZUS-ie komuś wychodzi emerytura poniżej minimalnej, więc doliczymy mu, że ma PPK i już nie musimy dorzucić kasy do wyrównania do minimalnej. Albo wejdzie emerytura maksymalna, która będzie dodatkowo pomniejszana o wypłaty z PPK, żeby więcej kasy zostało w ZUS-ie.

•  

@SiDi: @Tytanowy_Lucjan: No właśnie jak SiDi mówi, na początku nei ma przycisku, żeby móc wypłacać środki, o czy nie wiedziałem, dzięki

•  

@orfan: ale to zależy gdzie firma jest w PPK. PKO TFI jest jednym z ułomniejszych. Ale kolega w NN miał przycisk chyba od razu, tylko numer konta musiał podawać.

•  

Jeśli zarabiasz 6000 to tak to wygląda:

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: noo przy takim podliczeniu to się zupełnie inaczej sytuacja przedstawia
      Czego nie wziąłem pod uwagę - pewnie przez własną ignorancję - to możliwość comiesięcznego wypłacania tych środków.
      Tylko co w takim razie z socjalem państwowym, który tak ochoczo dorzuca do puli?
      Coś mi się obiło o 3 latach, ale to tylko jakby dzwon kościelny w innym województwie dzwonił.

•  

@ATAT-2 po pół roku jestem 2,5 k do przodu. Nie słuchaj ludzi z wykopu - powtarza jeden po drugim głupoty, a nawet nie wczytał się w ulotkę jedną. Miesięcznie leci tam ode mnie 350 i nie obawiam się żadnego przywłaszczenia. Odpal Excela i przelicz wszystkie scenariusze

•  

@SiDi PKO TFI here - raz byłeś i możesz teraz sam wypłacać kiedy chcesz?

•  

@ATAT-2: Ekonomicznie jest to bardzo opłacalne, bo konstrukcja zakłada, że za odkładanie małego procenta swojego wynagrodzenia dostajesz duży bonus od pracodawcy i od państwa. Trochę jak 500+ - damowe pieniądze. Ryzyko jest takie, że "skoro dali, to mogą zabrać (PiS)".

•  

Na starość podobno nie warto, warto jak się jest młodym

•  

@ATAT-2: @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: jajebie, Polaczki wykłócają się o 100 euro w skali roku xDDDDDDDDDDDDD

•  

@ATAT-2: warto ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Owszem, ma. I jest wielce prawdopodobne, że uwzględni przy przydzielaniu premii/podwyżki, to że płaci na kogoś dodatkowo z tytułu PPK.
      @zlo1991: takie coś jest nielegalne tak samo jak przyznanie premii białemu bo jest biały a czarnemu nie bo jest czarny.

Ustawodawca też może

Ja nie pisze o tym co by było gdyby babcia miała wąsy ale o stanie faktycznym

•  

•  

@Dibhala: PPK to 3 składki. Twoja, pracodawcy i państwowa. Jeśli wypłacasz co miesiąc to państwowa przepada. Chodzi głównie o te pieniądze powitalne i coroczne. Jeśli ktoś nie wierzy w długowieczność PPK to niewypłacanie kasy by zachować te pieniądze ma sens tylko w przypadku gdy masz niedaleko do emerytury. Jeśli wypłacasz na bieżąco bo boisz się powtórzenia sytuacji z OFE to ta kasa od państwa przepada ale dalej jesteś i tak na plusie w stosunku do tego co by było gdybyś w ogóle nie brał udziału w ppk

•  

takie coś jest nielegalne tak samo jak przyznanie premii białemu bo jest biały a czarnemu nie bo jest czarny.

powie że to za dobrą pracę i PPK nie ma tu nic do rzeczy, bo o nim pracowników informował i do niego nie przecież nie zniechęcał. Jak udowodnisz że robi niby coś nielegalnego?

Ja nie pisze o tym co by było gdyby babcia miała wąsy ale o stanie faktycznym

Też gdybasz, bo piszesz że premię można uciąć.

Wracając - musisz zrozumieć że nie każdemu moze opłacać się pozostanie w PPK i bawienie się w wypłaty co miesiąc. Sugerowanie, że ktoś, kto tego nie robi, jest upośledzony, bardzo słabe.

•  

@zlo1991: A tam upośledzony, nazwał ich debilami

A banda debili dokładnie zachowuje się jak nosacze z memów

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol
      Jak ktoś śmie mieć inne zdanie. Nie umiejo liczyć?!
      Tak wiem że mógłbym wyciągać te kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale jeśli tylko mogę to staram się nie mieć do czynienia z państwem, jego POMOCĄ i troską o moją przyszłość. Te kilkadziesiąt zł miesięcznie uważam za śmiesznie niską cenę za taką możliwość. Zrozum tacy ludzie jak ja tez istnieją, ale w przeciwieństwie do Ciebie, ja nie nazywam tych drugich DEBILAMI, bo nie umiejąc liczyć procentów, hehe.

•  

powie że to za dobrą pracę i PPK nie ma tu nic do

@zlo1991: nie bądź dziecinny takie coś jeśli faktycznie nie będzie różnicy w efektywności pracy jest do obalenia w 15 minut posiedzenia. No chyba że idziesz do pracy i nie wykonujesz zadnej pracy.

Też gdybasz, bo piszesz że premię można uciąć.

Bo ty wyjeżdżasz ze zaczną ucinac premie bo ppk. Równie dobrze mógłbyś pierdzielic farmazony że pracodawca wywali wszystkich w ppk na zbity ryj. To i to jest nielegalne i wbrew przepisom. Twój argument to inwalida. Nie można że względu na ppk uciąć komuś ani wynagrodzenia ani premii. A jeśli ktoś dostawał premie cały czas i przestał to jest to łatwe do udowodnienia tak samo jak to że inni pracownicy którzy nie są w ppk też nie dostają premii. Żeby obronić tą tezę musiałyby spłonąć papiery w firmie i serwery w ZUS i fiskusie. Nie masz zielonego pojęcia ani o tym jakie ślady zostaja, ani o przepisach ani o ppk ani o sądach pracy i inspekcji. Gadasz hipotetycznie bo pojęcia nie masz. Równie dobrze mógłbym gadać z dzieckiem

•  

nie bądź dziecinny takie coś jeśli faktycznie nie będzie różnicy w efektywności pracy jest do obalenia w 15 minut posiedzenia. No chyba że idziesz do pracy i nie wykonujesz zadnej pracy.

Mega naiwnym nazwałbym Twoje myślenie, że każy pracodawca w Polsce bezrefleksyjnie odda pracownikom ekstra kilkaset złotych rocznie i nie będzie dla nich to nie miało żadnego znaczenia. Z powietrza weźmie tę kasę?
      Pracuję w firmie, w której każdy pracownik zarabia inną kwotę, każdy dostaje bonusy w innej wysokości i nie ma sztywnego algorytmu kto ile za co dostaje. Życzę Ci powodzenia w wyłapywaniu.

Bo ty wyjeżdżasz ze zaczną ucinac premie bo ppk. Równie dobrze mógłbyś pierdzielic farmazony że pracodawca wywali wszystkich w ppk na zbity ryj. To i to jest nielegalne i wbrew przepisom. Twój argument to inwalida. Nie można że względu na ppk uciąć komuś ani wynagrodzenia ani premii. A jeśli ktoś dostawał premie cały czas i przestał to jest to łatwe do udowodnienia tak samo jak to że inni pracownicy którzy nie są w ppk też nie dostają premii. Żeby obronić tą tezę musiałyby spłonąć papiery w firmie i serwery w ZUS i fiskusie. Nie masz zielonego pojęcia ani o tym jakie ślady zostaja, ani o przepisach ani o ppk ani o sądach pracy i inspekcji. Gadasz hipotetycznie bo pojęcia nie masz. Równie dobrze mógłbym gadać z dzieckiem

Uspokój się. Jasne że tak będzie w niejednej firmie, ludzie którzy nam płacą to nie są debile i możesz być spokojny, że w granicach prawa niejeden sobie z tym poradzi. Nie takie rzeczy robią przedsiębiorcy.
      Nie napisałem o żadnym ucinaniu pensji np. z 3200 na 3100 zł, bo to jest coś ewidentnie widoczne. U mnie w firmie na przykłąd raz w roku przyznają każdemu pracownikowi bonus i to są ktory różniaste - Panu X damy 3112 zł, Pani Y 4080 zł. Biorą pod uwagę różne czynniki, premia jest uznaniowa więc jest tu duża dowolność, której się w życiu nie doliczysz.

Serio, mi nie przeszkadza że ktoś sobie wypłaca te kasę, ale jak ktoś nie jest w stanie zrozumieć że nie każdy chce to robić i takie osoby obraża to bardzo mi przykro. Nie odpisuj już mi proszę, bo mam wrażenie że dyskutujesz sam ze sobą.

•  

@ATAT-2 gdyby to był normalny kraj to by się opłacało, ale trzeba być naiwniakiem, żeby wierzyć politykom w Polsce, że nie położą na tej kasie łap jakimś guwnorozporządzeniem czy ustawą

+: zlo1991
    •  

Mordo tak czytam co piszesz, czy twój finansowy ekonomiczny ubermozg nie kuma ze nie każdy będzie robił to samo co ty bo moze śmieć nie chcieć?

Że zapisujac się do tego gowna dają zielone światło rzadzacym knurom ze ten ich program jest spoko?

Mój ziomeczek prowadzi biznes, pracownicy na umowie o pracę, stała pensja, co kwartał ziomek spotyka się ze swoim wspólnikiem i ustnie ustalają ile ktos dostanie bonusiku. Każdy członek załogi jest inny i każdy dostaje inaczej. Jak myslisz, czy przy na najbliższym ustalaniu zapomną ze ktos robi sobie podwyżkę jego kosztem i skoro jestes takim legalista jak to chcesz sprawdzić skoro zawsze kwoty są inne bo każdy kwartał się różni? xD

Zreszta czy serio musimy wszystko regulować? Może zostawmy Polakom, żeby sami zarabiał kasę i robili z nią co chca?

•  

@ATAT-2: ja zrezygnowałem na rzecz podwyżki 5zl na h

•  

@markkk92: tak jest, PKO TFI także. Musiałem iść dwa razy, bo w pierwszym oddziale wkręcali mi, że tego nie da się zrobić. Potem inny mirek mi poradził bym kazał pracownikowi oddziału dzwonić do PKO TFI jak nie będą wiedzieli jak to zrobić lub wmawiali, ze nie da się tego zrobić. Babka zadzwoniła do PKO TFI i oczywiście osoba po drugiej stronie przyznała, że ja (klient) mam rację i powiedziała jej gdzie znaleźć wniosek (w ich intranecie) i reszta poszła jak po maśle. Nie daj sobie wmówić, że tego NIE DA SIĘ zrobić przed emeryturą, bo się da. Każ im dzwonić na infolinię PKO TFI - Ci wiedzą jak to zrobić.

I tak, wypłacam teraz kiedy chcę - ale zawsze muszę wypłacić całość. Po kliknięciu w ten przycisk muszę tylko zatwierdzić kilka kwadracików i pieniądze (pomniejszone o 30% wpłaty pracodawcy i ewentualny podatek Belki) pojawiają się po kilku dniach na moim prywatnym koncie.

•  

A to nie jest tak przypadkiem jak to wypłacisz sobie wcześniej np. co miesiąc to dostajesz tyle ile ty tylko wpłaciłeś a ten procent od państwa i pracodawcy przepada?

•  

@Rokacy: Trzeba być upośledzonym, żeby przez udział w tej farsie legitymizować ten chory pomysł tego chorego rządu.

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: ciekaw czy oni wszyscy pracują na czarno, bo wiara w ZUS, chorobowe, zdrowotne itd to tylko niepotrzebny wydatek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Zapisujesz się i co miesiąc/dwa wypłacasz środki. Ok 1% pensji więcej, na tak zwane waciki ale zawsze ;)

@bugg: jak te środki można wypłacić tylko w określonych sytuacjach typu choroba czy też kredyt na mieszkanie itd.

•  

@Dru_Gru: Jak umoesz liczyc to warto

•  

jak te środki można wypłacić tylko w określonych sytuacjach typu choroba czy też kredyt na mieszkanie itd.

@wchodzacy_w_przegryw: Nie kłam.

•  

O stary, mega szacun za cierpliwość do tych baranów bez szkoły.

Ludzie, pieniądze z PPK możesz wypłacać w każdej sekundzie ZAWSZE i ZAWSZE jesteście 1% pensji do przodu. Jak boisz się, że ktoś Ci zabierze kasę z PPK to wypłacaj ją natychmiast w dni jak wpłynie na rachunek. Jeżeli wypłacisz po 2 miesiącach jednokrotnie to z matematycznego punktu widzenia NIGDY nie stracisz. Załóżmy, że kasę zajebią jutro. Oznacza to utratę 2% pensji, przy czym jeżeli wypłacałeś co miesiąc to w ostatni rok wypłacałeś 12% pensji, więc najwyżej będziesz do przodu 10% zamiast 12

•  

@wyk0pek95: doczytaj lepiej o wypłacaniu tej kasy w dowolym momencie. Naszemu Państwu nie opłaca się pozwalać na zabieranie kast od tak.

"
      Możesz w każdej chwili wypłacić swoje zaoszczędzone środki bez podawania przyczyny swojej decyzji. Jednak w tym przypadku stracisz 30 % składek, które opłacił pracodawca (trafią one do ZUS). Wcześniejsza wypłata wiąże się także z utratą dopłat rządowych, a także koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych (19 %)."

•  

@Rokacy: u mnie pracodawca daje część pracownika i tylko pit od tego płacę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@ATAT-2: Jak tak bardzo ufasz rządzącym to proszę bardzo :) ja się wypisałam. Wole nie dostać nic i nie dać im nic niż dać im coś a nie dostać nic

•  

@Norbit11: @Marek1991: @Rokacy:
      halo

a rozumiem że wypłata przy braniu kredytu hipotecznego jest turbokorzystna? i korzystniejsza niż wypłacanie co miesiąc? mam PPK od 3 miesięcy bo w sumie trochę zaufałem temu rządowi (lol, sam się sobie trochę dziwię xD ale nawet lubię państwo opiekuńcze) i nie wiem co z tym robić. Jak kupuję mieszkanie za gotówkę to już nie mogę tego wypłacić bez straty, tylko kredyt spoko?

•  

@Sansiwiera:
      No właśnie doczytałem (mniejsza z czytaniem, wypłacam kasę więc to nie tylko teoria), Ty widzę też, więc nie wiem co sugerujesz. Ok, może teraz matematyka i cyferki.

Do PPK wchodzi:
      2% mojej pensji ode mnie
      1,5% mojej pensji od pracodawcy
      Zyski funduszu

Z PPK wypłacam:
      2% mojej pensji
      70% x 1,5% = 1% mojej pensji od pracodawcy
      81% zysku funduszu.

Niech mi ktoś na podstawie cyferek wytłumaczy gdzie według niego jest tu strata

•  

@ATAT-2: OFE juz bylo i wiemy jak sie skonczylo. Teraz tylko nazwa inna i jeszcze bedziesz mniej wyplaty przez to dostawal. Za 10 lat przyjdzie jakas wladza, ktora powie ze bierzemy ta kase do ZUSu i tyle zobaczysz te pieniadze.

•  

@ATAT-2: nie mylisz się. Wystarczy sie chwile zastanowic - jesli ktos probuje ci cos za wszelka cnee wcisnac, zapisuje cie na to z automatu i mozesz sie wyoisac ale tylko na 3 lata i wmawia ci, ze to takie dobre a jednoczesnie trwoni twoje pieniadze na lewo i prawo i podejmuje wazne decyzje na podstawie wyblnikow lotto i fazy ksiezyca, to czy to moze byc dobre?

•  

@ATAT-2: Mam jedno wielkie XD z ludzi ktorym przedstawia się logiczne argumenty za tym żeby wypłacać to co miesiąc i mieć ten dodatkowy DARMOWY 1% praktycznie za 2 kliknięcia w kąkuter, ale dla nich się nie opłaca xD Pamiętajcie grosz do grosza. W skali roku już się uzbiera np na ubezpieczenie OC :)

•  

@wyk0pek95: ok, nie liczyłam tego fakt. Trochę zabawy z tym comiesięcznym przelewaniem jest. Ja mam szczęście bo mam taki program u mojego pracodawcy od 8 czy 9 lat więc nie bawię się w zabieranie tej kasy bo wiem, że jest ona moja, bezpieczna i nasz rząd nie położy na niej łapy.

•  

@wyk0pek95: Słuchaj nie warto już strzępić ryja. Kumaci zrozumieją. Ja rozumiem ze lidzie się boja bo było OFE. Ale tutaj przy comiesięcznej wypłacie, można stracić jedynie miesięczna składkę jak już rząd położy na tym rękę.

•  

@mjjm: u nas takie informacje podawała kadrowa
      Jak wygląda wypłata. Wchodzi się na jakąś stronę i już ?

•  

Jak ktoś śmie mieć inne zdanie. Nie umiejo liczyć?!

@szynall: Banda debili nie odnosiła się do ludzi którzy z tego czy innego powodu nie biorą udziału w PPK a do tych którzy wypowiadają się o PPK nie mając o tym żadnego pojęcia, nie umieją policzyć procentów i wypowiadają się z perspektywy eksperta pieprząc bzdury i wprowadzając ludzi w błąd.

Nie każde działanie ludzkie musi być nastawione na maksymalizację zysków osobistych, ale jeśli ktoś mówi, że udział w PPK się nie opłaca to jest debilem jeśli skończył gimnazjum, bo do policzenia tego wystarczy opanować mnożenie, dodawanie, odejmowanie i procenty.

ale jeśli tylko mogę to staram się nie mieć do czynienia z państwem, jego POMOCĄ i troską o moją przyszłość.

@szynall: Od państwa w przypadku cyklicznego comiesięcznego wypłacania kasy nie dostaniesz nic. To nie jest pomoc państwowa w takim wypadku. Tylko odebranie części zysków jakie wypracowałeś.

Te kilkadziesiąt zł miesięcznie uważam za śmiesznie niską cenę za taką możliwość

A jednocześnie płacisz podatki, odprowadzasz pit, korzystasz z publicznej infrastruktury. Wykopek taki samodzielny nie chce pomocy od państwa xD. To się nazywa hipokryzja.

Zrozum tacy ludzie jak ja tez istnieją, ale w przeciwieństwie do Ciebie, ja nie nazywam tych drugich DEBILAMI, bo nie umiejąc liczyć procentów, hehe.

Póki nie mówisz, że PPK się nie opłaca to wszystko spoko.

•  

Mega naiwnym nazwałbym Twoje myślenie, że każy pracodawca w Polsce bezrefleksyjnie odda pracownikom ekstra kilkaset złotych rocznie i nie będzie dla nich to nie miało żadnego znaczenia. Z powietrza weźmie tę kasę?

@zlo1991: Nie. Nie z powietrza. Wzrosną koszty prowadzenia firmy co pracodawca odbije sobie na cenie produktu/usług. Jednak nie wzrosną one wymiernie 1:1 bo zwyczajnie wpłaty na PPK pomniejszają dochód do opodatkowania. Znowu. Zero wiedzy. Zero podstaw.

Pracuję w firmie, w której każdy pracownik zarabia inną kwotę, każdy dostaje bonusy w innej wysokości i nie ma sztywnego algorytmu kto ile za co dostaje. Życzę Ci powodzenia w wyłapywaniu.

Zwykła analiza danych, umów i odcinków za pensję. To nie jest fizyka kwantowa.

. Jasne że tak będzie w niejednej firmie

@zlo1991: I w niejednej firmie jest mobbing co nie znaczy, że nie można z nim walczyć w sądzie pracy. Równie dobrze mógłbyś mówić, że nie opłaca się iść do pracy bo pracodawca może dać ci po mordzie. Taki sam argument. "NIE OPŁACA SIĘ BO PRACODAWCA BĘDZIE ŁAMAŁ PRAWO".

premia jest uznaniowa więc jest tu duża dowolność

@zlo1991: Nadal PPK nie może być żadnym argumentem do przyznania i wysokości premii. Jeśli to wyjdzie to pracodawca ponosi odpowiedzialność w wysokości 1,5% funduszu wynagrodzeń w roku obrotowym poprzedzającym czyn zabroniony. Nie muszę mówić chyba, że jest to zazwyczaj fura hajsu?

Serio, mi nie przeszkadza że ktoś sobie wypłaca te kasę, ale jak ktoś nie jest w stanie zrozumieć że nie każdy chce to robić i takie osoby obraża to bardzo mi przykro. Nie odpisuj już mi proszę, bo mam wrażenie że dyskutujesz sam ze sobą.

@zlo1991: Też mam takie wrażenie bo ciężko dyskutować z kimś kto nie ma o danej rzeczy zielonego pojęcia. Równie dobrze mógłbyś pieprzyć farmazony o tipsach, hybrydach i podkładach.

•  

Mordo tak czytam co piszesz, czy twój finansowy ekonomiczny ubermozg nie kuma ze nie każdy będzie robił to samo co ty bo moze śmieć nie chcieć?

Jak brak ci kultury chamie to odłącz sobie internet. Rozumiem gdy ktoś nie chce czegoś zrobić i nie mam z tym problemu. Ale jeśli ktoś kłamie, gada głupoty o rzeczach o których nie ma pojęcia, wprowadza innych w błąd bo sam nie potrafi policzyć procentów to jest zwyczajnym idiotą.

Że zapisujac się do tego gowna dają zielone światło rzadzacym knurom ze ten ich program jest spoko?

Do szpitala też nie pójdziesz jak coś ci się stanie bo dasz rządzącym knurom zielone światło, że NFZ jest spoko? Z emerytury też zrezygnujesz wspaniałomyślnie w myśl nieposłuszeństwa obywatelskiego bo ZUS to gówno? Hipokryta.

Mój ziomeczek prowadzi biznes, pracownicy na umowie o pracę, stała pensja, co kwartał ziomek spotyka się ze swoim wspólnikiem i ustnie ustalają ile ktos dostanie bonusiku. Każdy członek załogi jest inny i każdy dostaje inaczej. Jak myslisz, czy przy na najbliższym ustalaniu zapomną ze ktos robi sobie podwyżkę jego kosztem i skoro jestes takim legalista jak to chcesz sprawdzić skoro zawsze kwoty są inne bo każdy kwartał się różni? xD

No świetny argument. Tylko jak pracodawca łamie prawo to może lepiej tam nie pracować? Jak w mordę dostaniesz od szefa bo źle zrobiłeś rzecz w pracy to też będziesz jak pies tłumaczył, że przecież mogłeś zrobić dobrze i to twoja wina? Syndrom sztokholmski u niewolników widzę mocno.

Zreszta czy serio musimy wszystko regulować? Może zostawmy Polakom, żeby sami zarabiał kasę i robili z nią co chca?

@poniedzielskiandrzej: Jakbyś nie zauważył to ja nie mówię czy 3 filar w postaci PPK i sam pomysł PPK jest dobry czy zły. Ja mówię jedną rzecz. Uczestnictwo w PPK ZAWSZE się opłaca pracownikowi a ktoś kto mówi inaczej kłamie i pieprzy bzdury bo nie umie policzyć prostych procentów.

•  

ciekaw czy oni wszyscy pracują na czarno, bo wiara w ZUS, chorobowe, zdrowotne itd to tylko niepotrzebny wydatek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@DOgi: Klasyczny przejaw hipokryzji. Z PPK nie wyjmą pieniędzy które wypracowali bo:

I jednocześnie gdy coś się stanie to pobiegną na liczenia do szpitala z NFZ, zadzwonią na policję, że im samochód ukradli a emeryturkę chętnie wezmą. Mentalność hipokrytów i dzieciaków.

+: DOgi
    •  

@wchodzacy_w_przegryw: Zlecasz "zwrot środków przed 60. rokiem życia". Jak to technicznie wygląda zależy od instytucji finansowej prowadzącej PPK.

•  

doczytaj lepiej o wypłacaniu tej kasy w dowolym momencie. Naszemu Państwu nie opłaca się pozwalać na zabieranie kast od tak.

"
      Możesz w każdej chwili wypłacić swoje zaoszczędzone środki bez podawania przyczyny swojej decyzji. Jednak w tym przypadku stracisz 30 % składek, które opłacił pracodawca (trafią one do ZUS). Wcześniejsza wypłata wiąże się także z utratą dopłat rządowych, a także koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych (19 %)."

@Sansiwiera: No potrącają ci ale nadal wyciągasz więcej niż włożyłeś.

•  

Wole nie dostać nic i nie dać im nic niż dać im coś a nie dostać nic

@shnitzel: xDDDDDDDD. To może idź do pracodawcy, żeby ci pomniejszył pensję bo przecież wolisz dostać mniej niż więcej byle by nie dać rządzącym.

+: DOgi
    •  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Odpowiedziałabym coś ale w sumie mi się nie chce xD

•  

A jednocześnie płacisz podatki, odprowadzasz pit, korzystasz z publicznej infrastruktury. Wykopek taki samodzielny nie chce pomocy od państwa xD. To się nazywa hipokryzja.

To mogę tylko minimalizować na różne sposoby, np. od dawna opłaca mi się prześć na DG, ale tego nie robię bo nie chce mi się bawić z rozliczeniami, nawet jeśli to jest przez księgową. Dla mnie kasa nie jest najważniejsza. Gdybym zmienił pracę (ostatnio odrzuciłem ofertę) i przeszedł na DG to zyskałbym z 20-30k rocznie, ale to tylko kasa xD Serio to tylko kasa. Także przy tych tysiącach, te kilka stów rocznie to xD
      Natomiast z PPK mogę nie korzystać (pomimo usilnych starań rządu, automatyczne zapisanie etc) co również czynie, ale najlepiej wszystko jest czarne i białe. Albo korzystasz z wszystkiego albo z niczego xD

•  

Odpowiedziałabym coś ale w sumie mi się nie chce xD

@shnitzel: Mam radę. Jak nie masz o czymś pojęcia to lepiej milczeć niż się błaźnić.

•  

To mogę tylko minimalizować na różne sposoby,

@szynall: To może zwyczajnie poproś pracodawcę o obniżkę twojej pensji do minimalnej. Kasa nie jest najważniejsza a wtedy dasz rządzącym mniej niż teraz dajesz. Przecież o to ci chodzi prawda? Czy jednak nie? I jesteś hipokrytą?

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Może do Ciebie wysłać od razu? W końcu już raz o 100euro kolesia już prosiłeś. Nie powiem czym mi to śmierdzi.

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Nie będziesz mi mowil co mam robić xD powiedziałam jasno: wole nie wyjąc nic nic wlozyc cokolwiek i a ty srasz żarem jakby było o co xD wyjmij kij z dupy

•  

@Rokacy: Ja nie przystępuje do PPK z powodów moralno-etycznych. Nie chcę brać w tym udziału, by nie zachęcać ustawodawcy do dalszego promowania takich programów. Jak chcą bym miał więcej pieniędzy, niech zmniejszą koszty pracy. A poza tym mam 0 % zaufania.

•  

W końcu już raz o 100euro kolesia już prosiłeś

@szynall: I po co kłamiesz?

Nie powiem czym mi to śmierdzi.

@szynall: A ja powiem czym ty mi śmierdzisz. Dzieciakiem - hipokrytą. Tłumaczy się, że nie chce czegoś by nie dać rządowi kasy ale potem daje rządowi kasę. XD. Nawet głupi Korwin bierze 500+ bo wie, że w ten sposób państwo go okrada mniej a ty rezygnujesz z pieniędzy które SAM wypracowałeś i jeszcze dorabiasz do tego jakąś chorą ideologię która zupełnie nie ma podstaw logicznych.

•  

Nie będziesz mi mowil co mam robić xD powiedziałam jasno: wole nie wyjąc nic nic wlozyc cokolwiek i a ty srasz żarem jakby było o co xD wyjmij kij z dupy

@shnitzel: O silnikach wankla też się wypowiadasz pod tagiem motoryzacja karyno?

wole nie wyjąc nic nic wlozyc cokolwiek

@shnitzel: A dodawanie już opanowałaś na matematyce w podbazie? Bo jak jeszcze nie opanowałaś procentów to rozumiem. Ale i tak nie włożysz póki nie pracujesz więc po co to gadanie?

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Jeździć to sobie możesz po swojej starszej w kuchni jak Ci zrobi nie tak ścięta jajecznicę jaką chciales :) spuść z tonu albo z krzyza, gdzie tam wolisz, bo widze ze już na mózg pada

•  

@zlo1991: Nie. Nie z powietrza. Wzrosną koszty prowadzenia firmy co pracodawca odbije sobie na cenie produktu/usług. Jednak nie wzrosną one wymiernie 1:1 bo zwyczajnie wpłaty na PPK pomniejszają dochód do opodatkowania. Znowu. Zero wiedzy. Zero podstaw.

Może kosztem produktów. A może kosztem pracownika. Przyznają pracownikowi 700-900 złotych premii ? No to będą częsciej przyznawać bliżej 700 niż 900. Zgadza się - zero wiedzy i realnego spojrzenia z twojej strony.

I w niejednej firmie jest mobbing co nie znaczy, że nie można z nim walczyć w sądzie pracy. Równie dobrze mógłbyś mówić, że nie opłaca się iść do pracy bo pracodawca może dać ci po mordzie. Taki sam argument. "NIE OPŁACA SIĘ BO PRACODAWCA BĘDZIE ŁAMAŁ PRAWO".
      Zwykła analiza danych, umów i odcinków za pensję. To nie jest fizyka kwantowa.
      Nadal PPK nie może być żadnym argumentem do przyznania i wysokości premii. Jeśli to wyjdzie to pracodawca ponosi odpowiedzialność w wysokości 1,5% funduszu wynagrodzeń w roku obrotowym poprzedzającym czyn zabroniony. Nie muszę mówić chyba, że jest to zazwyczaj fura hajsu?

Pracodawca ma prawo ustalać według swojego uznania DODATKOWE świadczenia i możesz sobie pomarzyć że coś takiego wyłapiesz, że przyznał komuś 550 zamiast 600, które ktoś miałby bez PPK.

Też mam takie wrażenie bo ciężko dyskutować z kimś kto nie ma o danej rzeczy zielonego pojęcia. Równie dobrze mógłbyś pieprzyć farmazony o tipsach, hybrydach i podkładach.

Szkoda że nie umiesz się postawić po stronie rozmówcy i obrażasz zamiast normalnie dyskutować. Pozostań sobie w naiwnym przeświadczeniu, że jesteś finansowym geniuszem i że pracodawcy będą takim geniuszom wypłacać ekstra hajs bez żadnej reakcji jak bezwolne owce.

+: szynall
    •  

Pracodawca ma prawo ustalać według swojego uznania DODATKOWE świadczenia i możesz sobie pomarzyć że coś takiego wyłapiesz, że przyznał komuś 550 zamiast 600, które ktoś miałby bez PPK.

@zlo1991: Lepiej mieć pewne 50 zł z PPK, czy liczyć na dobry humor szefa, że da te 50 zł jako premię?

•  

@mjjm: A co jeśli wiem, że to nie zależy od dobrego humoru? Lepiej żeby wydał na mnie w sumie 80 zł, z czego nie dostanę całości bo część jego wpłaty przecież przepada, czy żebym dostał całe 80 w formie innej niż PPK?

•  

@zlo1991: PPK jest tańsze dla pracodawcy, ponieważ nie jest obciążone ZUS-em pracodawcy.

•  

@mjjm: To prawda, faktycznie nie ma tego Zusu.

•  

Ciekawe czy tak wyglądałaby dyskusja w sprawie płatnych nadgodzin:
      - płatne nadgodziny to wymysł rządu, ja rządu nie popieram, więc wolę bezpłatne nadgodziny,
      - jak zażądamy od szefa, żeby nam zapłacił za nadgodziny, to szef się obrazi,
      - jak zrezygnujemy ze 100 zł za nadgodziny, to szef nam da premię 150 zł, bo szef umie liczyć,
      - dla mnie pieniądze nie są ważne, mogę robić nadgodziny za darmo.

•  

@szynall: To nie jest prośba. Nie używaj słów których pojęcia nie znasz bo się tylko błaźnisz.

•  

spuść z tonu albo z krzyza,

@shnitzel: Proponuję to samo karyńska hipokrytko. Wyjmij kija z dupy to sobie możesz do starego mówić jak cię rodzice meliniarze kultury nie nauczyli.

•  

? No to będą częsciej przyznawać bliżej 700 niż 900. Zgadza się - zero wiedzy i realnego spojrzenia z twojej strony.

@zlo1991: Jeśli choć parę pracowników będzie brało udział w PPK a zawsze będzie to i tak premię wyrównają wszystkim. Także argument inwalida.

Pracodawca ma prawo ustalać według swojego uznania DODATKOWE świadczenia

@zlo1991: Ale nie ma prawa ustalać wg udziału w PPK.

i możesz sobie pomarzyć że coś takiego wyłapiesz,

@zlo1991: Skończ kłamać. Jeszcze przed chwilą nie wiedziałeś w ogóle, że coś takiego jest nielegalne. Nie masz pojęcia o temacie o którym się wypowiadasz a wypowiadasz się z perspektywy dziecka które sobie duma na tematy na których zupełnie się nie zna.

•  

Ciekawe czy tak wyglądałaby dyskusja w sprawie płatnych nadgodzin:
      - płatne nadgodziny to wymysł rządu, ja rządu nie popieram, więc wolę bezpłatne nadgodziny,
      - jak zażądamy od szefa, żeby nam zapłacił za nadgodziny, to szef się obrazi,
      - jak zrezygnujemy ze 100 zł za nadgodziny, to szef nam da premię 150 zł, bo szef umie liczyć,
      - dla mnie pieniądze nie są ważne, mogę robić nadgodziny za darmo.

@mjjm: Użytkownik @zlo1991: jest klasycznym przykładem takiego ekonomicznego Janusza. Poziom wiedzy ekonomicznej w tym kraju mnie zadzwiia. Nic dziwnego, że ludzie nie umieją policzyć prostych procentów i tego co im się opłaca skoro 30 % osób w Polsce nie potrafi zdać matury xD. Szkoda tylko, że do dawania rad na wypoku są pierwsi xD. Równie dobrze można by rozmawiać z psem.

•  

Jeśli choć parę pracowników będzie brało udział w PPK a zawsze będzie to i tak premię wyrównają wszystkim. Także argument inwalida.
      Ale nie ma prawa ustalać wg udziału w PPK.
      Skończ kłamać. Jeszcze przed chwilą nie wiedziałeś w ogóle, że coś takiego jest nielegalne. Nie masz pojęcia o temacie o którym się wypowiadasz a wypowiadasz się z perspektywy dziecka które sobie duma na tematy na których zupełnie się nie zna.

Nie, nie wyrównają wszystkim. Ale jak lepiej się z tym poczujesz, to sobie tak tłumacz. Tak, Twój argument to faktycznie inwalida.
      "Nie ma prawa, nielegalne?" Chłopie, obudź się. Jak widzisz, że ktoś chodzi na ulicy bez maseczki, albo jak nowy pracownik siedzi godzinę przed komputerem w oczekiwaniu na szkolenie BHP to lecisz z płaczem do urzędu/na policję bo to nielegalne? Możesz robić z siebie cwaniaka ekonomistę i legalistę, ale totalnie nie znasz życia, pracodawcy w majestacie prawa radzą sobie nie z takimi przepisami i poradzą sobie z przymusem płacenia dodatkowego hajsu na PPK. Nie pochwalam tego, ale zbyt dobrze o tym wiem, ty niestety żyjesz sobie w jakimś urojonym świecie w którym tylko ty masz rację, współczuję naiwnego podejścia do życia.

•  

Tutaj jest jasno rozłozone kto i ile wyciagnął w ppk w zeszłym roku https://subiektywnieofinansach.pl/wypisales-sie-z-ppk-oni-policzyli-ile-straciles-ile-bys-dostal-gdybys-poczekal/ wątpliwości wiadomo że były, nie mówie że nie, ale jak widać opłacało sie zostać