Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, jaką część budżetu Waszym zdanie można racjonalnie przeznaczyć na leasing samochodu?
Jestem #programista15k, prowadzę JDG przy standardowym wymiarze pracy około 12 000 netto, od kilku miesięcy nie schodzę poniżej 15 000 ale docelowo chcę trzymać się w okolicach 13 000 (do czasu podwyżki na początku kolejnego roku).
Pech chciał, że nie mogę oduczyć się swojej zajawki na samochody wszelakiej maści sportowe i ostatnio męczy mi głowę BMW za około 300 000 brutto, w leasingu 4 letnim z gwarancją roczną/dwuletnią.
Rata leasingu to kwota około 5 000 brutto, w rezultacie z budżetu będzie znikać mi tak naprawdę z tego tytułu 3 500.
Czy przy moich obecnych zarobkach jest to trochę przesadzony koszt czy w miarę racjonalnie?
Chętnie poznam Wasze proporcje leasingowe odpowiednio zarobków, a rat..
Dzięki!

#motoryzacja #leasing #samochody #budzet #pieniadze

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6078ccb6919c6e000abfe9ae
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Wesprzyj projekt
  • 107
@boryspo: Dzięki! :)
Tak, wiem, dlatego ich opinią przejmuję się tak samo jak zeszłorocznym śniegiem ;)

Długo ze sobą walczyłem, bo generalnie mam naturę oszczędnego i rozsądnego gościa. Ale cholera człowiek tyle pracuje, a guzik z tego ma, prócz cyferek na koncie. Stąd decyzja: "bjere" :D
ija 3 lata i sprzedajesz ziomkowi za 50% ceny, który nie odczuje większej róznicy xD


@Anonimek7: Albo jeździsz bezproblemowo przez 6 lat ¯\_(ツ)_/¯ Takie podejście zrozumieją tylko ci którzy nowy samochód chociaz raz mieli xd Oczywiście nie mowie ze to jedyna słuszna droga ale znam sporo osób tak robiących xd
@jakno gotówka wiadomo że nie, ale leasing jest czasem gorszy od kredytu. Ludzie nie rozumieją jak się to odlicza i jakie są kwoty. Chyba do 150 tys był kredyt lepszy albo odwrotnie. Nie pamiętam. Był gość który to tłumaczył
@AnonimoweMirkoWyznania:
TLDR: Ja bym nie brał, aż tak drogiego samochodu, ale jak jesteś młody to szalej ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Zarabiam nieco więcej ale uznałem, że kupię coś do 150 tysia (limit leasingu) no max 200 ( ͡° ͜ʖ ͡°). Duża pierwsza wpłata i rata wychodzi jakieś 3k na 3 lata. Do tego mam oszczędności które pozwalają na zakup takiego samochodu za gotówkę.
@AnonimoweMirkoWyznania: Trzy zasady:

- jeśli nie chcę wykupić samochodu to maks 10% wpłaty
- suma rat leasingowych za samochody nie może przekraczać 15% kasy do rozdysponowania
- musi być poducha w wysokości sumy 30% wartości wszystkich samochodów w leasingu

Jest jeszcze kwestia GAP.

Edit: Imo BMW za 300k w twoim przypadku to gruba przesada. Stary, zarabiasz 13k netto, kup coś na co Cię stać. Ja wiem, że nowe BMW to szpan
@pokey: bo limit to 150k, jako programista mozesz skorzystac z ryczaltu i olac robienie kosztow i zyskiwac 8k rocznie, leasing bez wykupu tez jest po prostu drogi a odliczanie pelnego vatu to przestepstwo. Oplaty za mandaty, roczne, za ubezpieczenie gdzie indziej. Ksiegowa mi wsio obliczyla i niewazne co bym kupil to bym stracil, excela tutaj nie podinkuje

Jak siedzisz na skali podatkowej i auto do 150k to wiadomix ze leasing ale