Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, jaką część budżetu Waszym zdanie można racjonalnie przeznaczyć na leasing samochodu?
Jestem #programista15k, prowadzę JDG przy standardowym wymiarze pracy około 12 000 netto, od kilku miesięcy nie schodzę poniżej 15 000 ale docelowo chcę trzymać się w okolicach 13 000 (do czasu podwyżki na początku kolejnego roku).
Pech chciał, że nie mogę oduczyć się swojej zajawki na samochody wszelakiej maści sportowe i ostatnio męczy mi głowę BMW za około 300 000 brutto, w leasingu 4 letnim z gwarancją roczną/dwuletnią.
Rata leasingu to kwota około 5 000 brutto, w rezultacie z budżetu będzie znikać mi tak naprawdę z tego tytułu 3 500.
Czy przy moich obecnych zarobkach jest to trochę przesadzony koszt czy w miarę racjonalnie?
Chętnie poznam Wasze proporcje leasingowe odpowiednio zarobków, a rat..
Dzięki!

#motoryzacja #leasing #samochody #budzet #pieniadze

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6078ccb6919c6e000abfe9ae
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Wesprzyj projekt
  • 107
@jakno: xD pewnie wpiszesz inne dane startowe i faktycznie bedziesz miał racje, ja licze dla programisty - a większość od 1.2021 jest na ryczałcie ewidencjonowanym zamiast skali podatkowej/liniówki + limit 150k na auto
@Tylko_na_chwilke: pamiętaj że 10k to jest 2,2k euro. W normalnej rodzinie na fabryce VW żona+mąż w niemczech masz 2x tyle. Co to oznacza? Nie jesteś wystarczająco bogaty xD To by było zastaw się a postaw się. Zawsze
@AnonimoweMirkoWyznania: wszystko zależy od sytuacji, np czy mieszkasz na swoim czy też wynajmujesz. Teoretycznie jeśli sumaryczne koszty życia nadal masz mniejsze niż 50% przychodu to raczej spoko, ale warto mieć na uwadze aktualnie niskie stopy procentowe
@Lethal_Jelly: nie wymyślaj teraz dziwnych założeń pod tezę. Op wyraźnie napisał:

Rata leasingu to kwota około 5 000 brutto, w rezultacie z budżetu będzie znikać mi tak naprawdę z tego tytułu 3 500.


Czyli jest na liniowym i może odliczyć. Czy na prawdę uważasz, że wydanie 3,5k z 11-15k miesięcznie jest "zastaw się, a postaw się"? Jeśli tak to nie mam pytań.

Ja bym takiego auta nie wziął, bo mnie aż
@AnonimoweMirkoWyznania jeżeli pytasz czy to mądra finansowo decyzja, to trochę zależy. Masz inne kredyty? Poduszkę bezpieczeństwa? Odkładasz na emeryturę odpowiednią kwotę?

Jeżeli nie masz kredytów, a na pozostałe pytania odpowiedź jest twierdząca, to kwestia trochę priorytetów w Twoim życiu, czy Twoje hobby jest dla Ciebie tak ważne, aby poświęcać mu taki procent dochodów i przez to nie budować majątku. Być może tak, nie znam Cię, kwestia priorytetów.

Osobiście bym bardziej budował majątek,
@AnonimoweMirkoWyznania: lubisz sportowe auta i sportową jazdę? To kup sobie rzeczywiście sportowe auto używane przy którym możesz grzebać, modyfikować, jeździć na tor wyścigowy i kasę ładować w naprawy i modyfikację. To co teraz planujesz to, zakup ładnego auta do szpanu gdzie same ubezpieczenie, przeglądy będą stanowić całą twoją pensję. Wyjedziesz tym autem na tor wyścigowy? Będzie cię stać na co miesięczne jego naprawy po katowaniu go na zagranicznym torze? Wątpie. Więc
@AnonimoweMirkoWyznania: według mnie to zależy jak wydajesz kasę. Jeżeli masz rodzinę na utrzymaniu, to pewnie Cię nie stać. Jeżeli wydajesz powiedzmy 2k na hobby +1k na melanż co miesiąc, plus rocznie z 20-30k na wakacje, to będziesz musiał z czegoś zrezygnować dla fury. Jeżeli masz wydatki przeciętnego Polaka (czyli wydajesz z 3.5k na życie, plus jakieś zachcianki czasami do tych 2k), a reszta kasy Ci zostaje, to możesz iść w furę.