Wpis z mikrobloga

Jeżdżę PKP kilka razy w roku gdzieś od 8 lat i na początku jako nowicjusza wkurzało mnie, że tak podstawowa sprawa, jak oznaczenie pociągu na wagonach i na bilecie to - jak wiele rzeczy w PKP - większa filozofia.

Po pierwsze - jadę pierwszy raz pociągiem z dużego dworca, wchodzę na halę, patrzę na tablicę i szukam z biletem w ręku swojego pociągu. Mam trasę na 4-5 stacji pośrednich, nie widzę nic takiego na wyświetlaczu, bo jest tam podana relacja, której oczywiście na bilecie nie ma, a ja mam się orientować, że będę jechał pociągiem relacji Władywostok - Berlin, więc to oczywiste, że powinienem znać trasę tego pociągu. xD

Ale co ja wymyślam? Przecież na bilecie mam podany jak wół numer pociągu. Faktycznie, mój pociąg to CHJ 83198. No to szukam. Otóż nie tym razem - na tablicy jest CHJ 83199. xD Mikoli przechodzą teraz pewnie ciarki z zażenowania, że ktoś może nie wiedzieć, że ostatnia cyfra mówi o tak kluczowym dla pasażera parametrze, jak jazda po torze o malejącym/wzrastającym kilometrażu. xD Natomiast ja mam 5 minut do odjazdu i wszyscy wsiadają na właśnie podstawiony pociąg i nie ma zbytnio osób, których mógłbym spytać, czy to mój pociąg.

Zaraz, przecież często pociągi IC mają przyjazne nazwy (Oleńka, Neptun, Kakowe oko, Bolko) i są one podawane na tablicach i wagonach. Tyle, że akurat nie ma ich na bilecie. xD

Wiem, że mogę sprawdzić sobie to w internecie. Tyle, że gdy zacząłem jeździć 8 lat temu, to nie miałem smartfona, a nawet w smartfonie internet dopiero parę lat później. Do tego dodajmy ludzi nietechnicznych albo tych, którzy wpadają prawie spóźnieni na dworzec i muszą się doktoryzować z tak podstawowej rzeczy, jak to, na który pociąg mają bilet i czy ten, który widzą, to właściwy. Bo etos kolejarza kazał w oznaczeniu pociągu dodawać informacje o liczbie osi lokomotywy, latach doświadczenia maszynisty i regionalizacji według ustawy z 1974. xD

Jest 2021 i nic się w tej kwestii nie zmieniło, bilety wyglądają prawie tak samo, jak te 8 lat temu.

#kolej #pociagi #pkp #intercity
  • 124
@apneawykopek:
xD co #!$%@?
Przeciez jak o takim przygotowaniu mowa, to przeciez i do wejscia do autobusu trzeba sie przygotowac xD
Wlasnie na lotnisku jest wiekszy problem, bo jest spore itd. a pociag to tylko sprawdzasz na ktory peron po destynacji xD
@ZukColorado: Heheszki heheszkami, ale przecież z pociągów korzystają też osoby, które przyjeżdżają tu jako turyści, a nie znają dobrze języka. Dla nich to musi być tragedia. Mi samej zdarzyło się ze 2-3 razy wsiąść do złego pociągu, bo np. jechały dwa o tej samej porze tej samej relacji z tego samego peronu (jeden IC, a drugi zwykły TLK), albo na mniejszej stacji nie było w ogóle wyświetlaczy, z komunikatu nie wynikało
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SlepyBazant: na bilecie nie ma podanego ani toru ani peronu z którego pociąg odjeżdża, bo te mogą się zmienić xD chłopie, może zerknij kiedyś na papierek, który dostałeś z kasy i który dajesz konduktorowi to wyciągniesz z niego jakieś informacje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mular1337: w przypadku opóźnienia pasażer może kontynuować trasę dowolnym połączeniem także nic się nie stanie jeśli wsiądzie w inny

@apneawykopek: a to akurat gowno prawda, chyba że mówimy o małych portach lotniczych. Tablice są bardzo nieczytelne i często pokazują nieprawdziwe informacje. Chociażby na Okęciu kilka razy juz biegałem z walizkami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@janeeyrie: IC i TLK to ta sama kategoria cenowa pociągu, więc kolejna bzdura. Ciężko mi się tu z kimkolwiek dyskutuje, bo większość informacji to jakieś cuda wyssane z palca na potrzeby rozmowy ze mną. W każdym razie takiej sytuacji nie mogło być, bo pociągi nie latają. Jeśli odjeżdżają o tej samej porze to na pewno nie w tym samym kierunku.

Na każdej stacji jest papierowy rozkład jazdy. Nawet na takiej gdzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@apneawykopek: 15 minut to nie jest odpowiednie wyprzedzenie gdy musisz ogarnąć ojca ze sklepu i przewędrować pół portu lotniczego, a jeszcze informacje o zmianie Gate ciężko było znaleźć na tablicy odlotów - dopiero przy przyjściu do pierwszej bramki była wyświetlona informacja o zmianie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mjjm: a co Ty, patrzyłem na godzinę i lokalizację docelową, tak jak robie to na kolei, ale żeby takie rzeczy wiedzieć to trzeba umieć czytać ze zrozumieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@apneawykopek: tyle w teorii, dzięki. a o praktykach się już sam przekonałem, więc to pocieszna bajka dla osób, które nie latają.

@mjjm: no tak, samoloty latają. pociągi nie. już to tłumaczyłem. ale dzięki za wsparcie, póki co dawałem radę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie zliczę ile razy obcokrajowcy na dworcu chwalili system informacji pasażerskiej w Polsce w porównaniu do krajów zachodu :/ siedź tam sobie w pokoju i nie sraj więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Shishu: No, dlatego ilekroć spotykałem obcokrajowców na dworcach musiałem im tłumaczyć gdzie mają iść bo w tym polskim gównie nie mogli się połapać...