Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy mając 27 lvl można zostać dobrym programistą od zera? Krótko o mnie: pochodzę z rodziny gdzie zawsze brakowało kasy, typowa wioska podwarszawska jak z "Chłopaki do wzięcia", towarzystwo nieciekawe i wszystko wskazywało na to, że zostane lumpem pod sklepem. Czułem się trochę inny niż swoi rówieśnicy ale też nie miałem innych wzorców. Pokończyłem okoliczne szkoły i dostałem się na studia na Ekonomię. Nie było to coś super pasjonującego i trochę inaczej sobie wyobrażałem co całe studiowanie ale przynajmniej nabrałem ogłady i poznałem sporo ludzi. Oczywiście podczas studiów dojężdżałem z domu przez co nie pracowałem. Wiele mnie to kosztowało czasu i energii. Później będąc na magisterce udało sie znależć pracę, która by pozwoliła na opłatę studiów i zmieniłem na niestacjonarne. Wtedy już miałem wykształcenie wyższe więc wzięło mnie typowe korpo. Tutaj znów nabrałem ogłady i sporo się nauczyłem ale była to typowa klepanina, która mnie wykańczała, w dodatku zawsze nadgodziny. Obecnei też jestem w korporacji i mam o wiele mniej napięty grafik i praca z domu. Rozmawiając z programistami z innego działu zawsze bardziej ciekawiła mnie ich praca niż swoja. Pamiętam też, że jak miałem gdzieś w szkole średniej jakieś podstawy programowania to było to dla mnie interesujące. Sam we własnym zakresie patrzyłem do jakich celów używa się jaki język programowania i jaką można obrać ścieżkę i mam coś w czym chciałbym spróbować. W obecnym korpo nie mam nadgodzin, jest luz więc mogę po pracy z domu od razu przejść do nauki oraz mamy sporo dostępów do szkoleń z różnych dziedzin za darmo. I tak jestem typowym przegrywem więc siedzenie non stop na kompie w domu to niebyłoby nic dziwnego. Pytanie czy takie coś jest możliwe? Opinie na wykopie są podzielone i jak "nie zacząłem się uczyć programowania w języku 8 lat to nic z tego nie będzie".

#programowanie #it #programista15k #rozwojosobisty #korpo #praca #kariera

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #608fcd385a0849000ad36741
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy mając 27 lvl można zostać dobry...

źródło: comment_16200701283yZ8klRgpm4b4J7HPaeVEk.jpg

Pobierz
  • 27
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie, nauka kodowania zajmie Ci kilka lat. Będziesz po trzydziestce. Może będziesz coś tam potrafił pokodować, ale nie będziesz dobrym programistom. Będziesz otoczony przez młodszych, zdolniejszych i bardziej doświadczonych. To trochę tak, jakbyś pytał czy w wieku 27lv możesz zacząć treningi i zostać dobrym piłkarzem.
@AnonimoweMirkoWyznania możesz, jak stanie się to Twoją pasją to masz szansę za jakiś czas być dobry. Podstawy, żeby coś tam zarobić załapać można szybko ale zawsze wszystko zależy od osoby. Jeśli Cię do tego ciągnie to spróbuj, tym bardziej, jeśli niewiele Cię to kosztuje. Jak nie spróbujesz i za 10 lat będziesz niezadowolony ze swojej obecnej pracy to będziesz żałował, jak spróbujesz i nie podejdzie Ci to zrezygnujesz ¯_(ツ)_/¯ Nie musisz się
jak "nie zacząłem się uczyć programowania w języku 8 lat to nic z tego nie będzie".


@AnonimoweMirkoWyznania: też tak myślałem, że programiści to nerdy które od przedszkola kompilują jądro linuksa i nie ma co się w to pchać. Prawda jest taka że ludzi, nawet ogarniętych, którzy naprawdę to kumają jest niewielu i niekoniecznie są nerdami. Dodatkowo, bycie programistą na wyższym poziomie to multidyscyplinarna dziedzina, gdzie choćby umiejętności komunikacyjne i ogólne ogarnięcie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: pamiętaj też że programowanie to nie bajka. Szczególnie na początku, trafiasz do pierwszego w życiu dużego projektu, potrafisz spędzić cały dzień na błędzie który senior mógłby rozwiązać w 30 minut. Najczęściej nikt nie wprowadzi cię do projektu bo poprostu nie ma na to czasu. Szef woli żeby junior za 25/h się meczyk cały dzień niż senior który ma 200/h.
Także musisz się pogodzić z tym że najprawdopodobniej przez pierwszy rok
@AnonimoweMirkoWyznania: To zależy od wielu czynników. Są firmy które mocno stawiaja na ludzi z wykształceniem kierunkowym, po studiach. W takich bedziesz miał trudno się dostać z pozycji samouka. Ale są tez takie które na to nie zwracają uwagi i można się do nich przebić.

Jest jeszcze inna droga - freelancing. Na początek dobrze byś ogarnął jakas wąska dziedzinę, np coś z UI na froncie i kontakt do jakichś frontendowcow. Ze znajomością
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: pewnie że tak. Tylko zamiast pisać głupoty na wykopie rozwiąż sobie jakiś problem programując. Nie wiem - napisz strone internetową, zrób grę, jakiś głupi program konsolowy. Cokolwiek. Zrób to że 2 razy powiedz o tym na rozmowie o pracę i po 3 rekrutacji będziesz wiedział co odpowiadać i czego się douczyć.

Tutorial jak zrobić cokolwiek programując na przykładzie strony internetowej:
1. Wchodzisz w google i szukasz "first web page how
@AnonimoweMirkoWyznania: mozna, zalezy ile czau na to poswiecisz przed znalezieniem 1 pracy i twojej motywacji jak juz ja znajdziesz.

Gorzej jesli cie to nie interesuje - wtedy pewnie mocno ograniczy sie twoja nauka po dostaniu pracy i bedzie to szlo powoli i bolesnie.

Pamietaj, ze w it nie tylko programowanie jest dobrze oplacane, a wlasciwie wiekszosc specjalistow z it ma porownywalne zarobki z programistami, wiec jesli chodzi o pieniadze to nie