Wpis z mikrobloga

#1 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Wiele osób nie zawsze rozróżnia nazewnictwo trikolorek, dlatego pierwsza ciekawostka to: czy calico i szylkrety to to samo?
Nie do końca! Żeby opisać kota jako calico, muszą być wyraźnie oddzielone łaty koloru białego, czarnego i rudego. Białego jest zazwyczaj najwięcej, choć zdarzają się calico z pojedynczymi białymi łatami. Niektórzy twierdzą, że calico mogą “składać się” z dowolnych 3 kolorów, lecz najbardziej powszechną konfiguracją jest 25%- 75% białego z dużymi łatami rudymi i czarnymi.
Kolory szylkretek są głównie dwa - brązowoczarne i rude, ale są możliwe też inne, nawet kremowe, brązowe, beżowe, imbirowe, bursztynowe, czy cynamonowe, a ciemne futro może być czekoladowe, szare albo niebieskie. Ich sierść może być nakrapiana, ale występują też pogrubione cętki, czy podobnie jak u większości calico, ale zdecydowanie rzadziej, jednolite plamy. Najczęściej kolory sierści są kompletnie wymieszane.
Mimo to, w terminologii fachowej istnieje tylko słowo “szylkret” i używa się go do opisania calico dodając, że to “szylkret z białym” - calico stanowi więc konkretny podzbiór szylkretów.
W bardzo wyjątkowych przypadkach, jest jeszcze jeden rodzaj kotów calico, które mają rozmyte, pastelowe kolory, najczęściej szaroniebieski + beżowo-złoty + biały. @Enron posiada je obie:)
Mamy jeszcze koty caliby - są one takie same jak calico, tylko zamiast czarnych łat, mają szare pręgowane - jak u kota reklamującego Whiskas ;)

W fanklubie #calico jesteśmy gościnni i mamy także szylkrety i caliby, o których napiszę w kolejnych wpisach:)

#koty #ciekawostki
Komentarze do wołania/odwołania dostępne niżej.
xhxhx - #1 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Wiele osób nie zawsze rozróżnia naz...

źródło: comment_1625497309sgmnVEPaeUmNqwUnhyqWTI.jpg

Pobierz
  • 57
@sorek: też mi się wydawało że max 20 czy coś takiego, ale tak, to jest cała lista którą mam. Nie wiem jednak czy wołanie ich działa. Mirkolisty kaput ( ͡° ʖ̯ ͡°) jakiś inny sposób bardziej pewny?