Wpis z mikrobloga

Jest tutaj kilku #programista25k+ którzy złapali zagraniczny kontrakt i zarabiają stawki amerykańskie mieszkając w Polsce.
Moje pytanie jak do tego doszliście? Ile mieliście expa przy pierwszym kontrakcie? W czym robicie i jaki stack? Jak złapaliście sam kontakt z firmą/firmami? Oraz czy uważacie, że macie lepszego technicznego skilla niż przeciętny polski programista/cokolwiek czy po prostu jesteście bardziej obrotni lub macie lepszy angielski?

W polskich firmach to te 30-40k na B2B to jednak realistycznie sufit się wydaje i to dla ludzi z 10 lat+ expa. Staram się zrozumieć jako niespełna roczny mid #programista15k jak to się dzieje, że pewna mniejszość się na to załapuje, ale większość siedzi w tych polskich firemkach lub oddziałach korpo i myśli, że to bujdy z Wykopu.

#pracait #pracbaza
  • 46
@ElMatadore: Mi się jeszcze nie udało, ale mam znajomych devopsów którzy dostali propozycje dołączenia w momencie jak ich szef zmienił firmę i ściągnął ich w nowe miejsce. Firma amerykańska (pierwsza i druga).
Za każdym razem wołaj te 30-70% więcej niż masz (może nawet wiecej). Wysyłaj masę CV na oferty powyżej Twoich zarobków i udawaj pewnego siebie.


@smieszek321: i potem ja po drugiej stronie na rekrutacjach muszę takich tłuków mielić jak w maszynce. 90% odpada.

A żeby napisać coś w temacie. To liczą się skille miękkie. I abstrakcyjne myślenie.
Jak to masz to prędzej czy później ogarniesz top stawki.

Ja 40K w Polsce i
@ElMatadore: Angielski na poziomie praktycznie native to podstawa zeby dosac te wyzsze stawki.

Poza tym trzeba duzo dynaminy i soft skilli ktorych 99% nie ma.

No i duzo latwiej znalezc kontrakt bedac freelancerem z wszechstronnym doswiadczeniem niz klepaczem ktory jedyne co potrafi to byc trybikiem od taskow w teamie. Takich jest na peczki.
Czyli podsumowujac, podstawa jest angielski na poziomie C1+, networking i soft skille. Do tego trzeba miec ofc twardego skilla na tyle by moc dostarczac samemu od A do Z i warto ew. kumac algorytmy pod rekrutacje. Jak sie nie ma networku to trzeba sie mozolnie rekrutowac z nadzieja, ze cos skapnie.

Czy cos pominalem?
@BreathDeath @Panie_Milordzie @Jaslanin @kooolega @widme @wpiot @smieszek321 @Oskariat
@ElMatadore: Tak jak piszesz, na pewno angielski na dobrym poziomie to podstawa. Nie tylko aby się technicznie dogadać, czy sobie jakiegoś small talka walnąć, ale tak aby nie szczerzyć się do kamerki i tylko szczerzyć, że zrozumiałeś żart Hamerykańca, ale też aby jakoś błyskotliwie po angielsku na niego odpowiedzieć. I nie, nie chodzi tu tylko o żarty, to taki przykład.

Dwa, soft skille, ale to nie tylko w pracy #zagranico ale
@mirasKo-Kalwario: Dropbox, box, remitly, splunk, google, amazon, stripe, netflix, revolut. Wszystkie te firmy zatrudniają w Polsce, w wielu przypadkach taka stawka to już grade senior+.

skąd wiesz ile zarabiam ?


Dedukuję, napisałem wcześniej już jakie firmy tyle płacą, ale najwidoczniej nie przeczytałeś że zrozumieniem