Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #pracait #korposwiat #pracbaza #it #sprintyjacka

Postawiłem się dzisiaj Scrum Masterowi na próbie przypisania mi Story, które nie miało żadnego opisu, ani wymagań, tylko sam tytuł w stylu "Develop XYZ functionality".

A ja do niego, że nie mogę tego robić ponieważ to nie ma żadnego opisu. Scrum Mastera zatkało na chwilę xD Zaczął myśleć i mówi tak, "no dobra, to pisz do product ownera, i się go dopytuj o szczegóły". (nie mamy analityka/ów).

No i napisałem przed chwilą na Jira komentarz prośbą do PO o opis zadania oraz zdefiniowaniu DoD dla tego zadania ponieważ jako programista nie jestem w stanie zacząć bez uprzedniej analizy. (dałem scrum mastera w CC)
No i tak czekam od 4 godzin i nic nie robię.
  • 11
@nad__czlowiek: definicja:

Scrum Master jest określany jako przywódca służebny (ang. servant leadership). Co ważne, chodzi tutaj o przyjmowanie postawy służalczej, czyli o wczesne identyfikowanie potrzeb otoczenia (zespołu, organizacji, klienta, stakeholderów) oraz udzielania im niezbędnego wsparcia. Przywódca służebny słucha, wykazuje się empatią, jest otwarty, chętnie pomaga i wspiera ludzi w rozwoju.
@LazyInitializationException: @JayCube: tak powino być a w praktyce wychodzi różnie. Przecież często narzekania na SM czy sam proces scruma dotyczą sytuacji które w normalnym scrumie nie powinny mieć miejsca.
Sam teraz robię za klienta (zewnętrzna firma klepie coś firmie w której ja pracuję) więc miałem kontakt z ich SM i zespołem. Na planingu odniosłem wrażenie że u nich właśnie SM przydziela zadania i robi jednocześnie za PMa więc skłonny jestem
@thewickerman88: Często to PM lub TM staje się SM choć idea polega na rozłączeniu tych dwóch funkcji.
W momencie kiedy tak jak OP nie masz co robić bo czekasz na odpowiedź czy jesteś zablokowany to nie jest agile ani scrum. Bo jak musisz wykonywać zadanie w określonej kolejności to jest to waterfall a nie żaden scrum.