Wpis z mikrobloga

#programowanie #telekomunikacja #elektronika #elektryka #elektrotechnika #programista15k #technika #pociagi #pkp

Zapytałem kiedyś:

Jaki jest powód od strony technicznej/fizyki dlaczego w Pendolino zrywa #!$%@? WiFi? Konkretnie.


Mirki wypowiedzieli się:
@groman43:

Ponieważ Wi-Fi w Pendolino używa sieci komórkowej jako backhaul, a zwykle trasy kolejowe (podobnie jak autostrady) nie mają super coverage.


@arysto2011:

Powód fizyczno-techniczny: planeta jest w #!$%@? duża! NIe każdy centymetr kwadratowy jest objęty zasięgiem. Plus przeszkody terenowe.


Wracam z tematem, bo siedząc w pociągu w Warszawie Zachodniej nie miałem zasięgu sieci komórkowej... Wystarczyło wsiąść do pociągu. Zatem wytłumaczenia Mirków opisują tylko jakiś skrawek rzeczywistości (to znaczy, jeśli serio-serio gdzieś nie ma zasięgu, ale ja tam zasięg mam nawet stawiając pierwsze kroki w Tatrzańskim Parku Narodowym).

Chętnie zapoznam się z tym ważniejszym powodem zrywania sieci, który jest clue problemu.

Czy może jest to związane z zasilaniem przez sieć trakcyjną? Na przykład, może wytwarzane jest pole elektromagnetyczne, które tłumi / zaburza fale elektromagnetyczne z zewnątrz?
  • 8
@oficjalne_konto kilka rzeczy
1. Fakt, że Ty nie masz zasięgu, nie oznacza automatycznie że inni użytkownicy dookoła nie mają zasięgu. Różni operatorzy mogą mieć różny zasięg w w tym samym miejscu.
2. Nie jestem ekspertem, ale chyba sieci trakcyjne są zasilane napięciem stałym 3kV. Więc sama sieć nie może generować zakłóceń (do tego jest potrzebne AC, a nie DC). Natomiast w pociągu jest pewnie wystarczająco dużo falowników i innych cudów, które mogą
Natomiast w pociągu jest pewnie wystarczająco dużo falowników i innych cudów, które mogą generować różne szumy. Ale chyba będą to zakłócenia w innym paśmie niż tym używanym w sieciach komórkowych. Więc nie powinno to mieć żadnego wpływu.


@groman43: pociąg jak każde inne urządzenie nie może tak syfić w eterze, żeby zakłócać pracę innych systemów. Musi się mieścić w dopuszczalnych normach emisji. Zwłaszcza, że pasma komórkowe to nie darmocha i operatorzy słono