Wpis z mikrobloga

Człowiek, jako korona stworzenia, ma prawo wykorzystywać zwierzęta, np. zjadać je albo orać nimi pole, jak trzeba.
Bo jest koroną stworzenia. Dlatego jest to miłe Bogu.

Gdy wytworzy się AI o odpowiednim poziomie, to z kolei AI będzie koroną stworzenia.
Człowiek stanie się podrzędnym stworzeniem.

AI będzie jadła ludzkie mięso, i będzie to miłe Bogu.

#bog #jezus #chrzescijanstwo #teologia #biblia #teizm #wiara #religia #katolicyzm #sztucznainteligencja #ai #artificialintelligence #machinelearning #uczeniemaszynowe #si
  • 12
  • Odpowiedz
korona stworzenia


@look997: Nie AI ani nic nie będzie koroną stworzenia bo tu nie chodzi o to które stworzenie jest potężniejsze od drugiego. Np. Aniołowie są wiele większym stworzeniem od ludzi. Ludzie i tylko ludzie są stworzeni na Boży obraz i podobieństwo i nie da się tego niczym przebić.
  • Odpowiedz
W sensie, że ludzie bardziej są podobni do Boga niż aniołowie?


@Anihilacja_entropii: W sensie jest w ludziach coś wyjątkowego. Wprost nie jest napisane co. Fragment ks. Rodzaju który o tym pisze zdaje się wskazywać na ludzką płciowość. Tajemnica stworzenia człowieka na Boże podobieństwo tkwi w dychotomii tego co kobiece i męskie. Swoją drogą to by tłumaczyło dlaczego pewnym ludziom tak bardzo zależy na zamazywaniu tego podziału.
  • Odpowiedz
@Seduxisti: hm..brzmi jak mocne domniemania (na gruncie religijnym oczywiście). Chyba nie ma przesłanek, za tym, że aniołowie nie dostali też infa "jesteście stworzeni na mój obraz".

Nie widzę nic bardziej wyjątkowego u ludzi niż u aniołów. Swoją drogą u zwierząt też występuje rodzaj męski i żeński, to nic wyjątkowego.
  • Odpowiedz
@Anihilacja_entropii: No np. opis Serafina w Iz 6,2-3

"Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł; dwoma zakrywał swą twarz, dwoma okrywał swoje nogi, a dwoma latał. I wołał jeden do drugiego: «Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały»."

Ez 1,15-21
"15 Przypatrzyłem się tym istotom żyjącym, a oto przy każdej z tych czterech istot żyjących znajdowało się na ziemi jedno koło. 16
  • Odpowiedz
@xyzzy: czekaj, pierwszy opis dodaje tylko skrzydła... dalej mamy twarz, nogi itd.

drugi opis mówi o istotach na jakimś "pojeździe" nie mówi za wiele o aniołach.

a o zejściu aniołów mówi zdaje sie rozdział 6 rozdzaju stad opowieść o gigantach inna intepretacja, że to opis jakichś ludzi nie ma sensu, bo skąd giganci. No i są synowie Boga i córki człowiecze.

Tak swoją drogą czy ja dobrze rozumiem, że Ty sobie
  • Odpowiedz
@Anihilacja_entropii:

Przypominam, że Bóg, Aniołowie itd. to istoty niefizyczne i nie muszą sikać i robić kupy jak domniemam.


Nie ma żadnego tekstu twierdzącego że aniołowie to istoty niefizyczne. Przeciwnie, np. w Starym Testamencie to anioł siał spustoszenie wśród wojsk wrogów izraelitów dopóty sam Bóg go nie zatrzymał.

No ale wracając do tematu, Twój opis potwierdza, że są podobni do ludzi (tylko mają skrzydła)


Podniosłem oczy i spojrzałem, a oto człowiek odziany
  • Odpowiedz
Nie ma żadnego tekstu twierdzącego że aniołowie to istoty niefizyczne. Przeciwnie, np. w Starym Testamencie to anioł siał spustoszenie wśród wojsk wrogów izraelitów dopóty sam Bóg go nie zatrzymał.


@xyzzy: praktycznie cała koncepcja aniołów i Boga jest taka, że są niefizyczni w niebie itd. niefizyczność w ogóle nie wyklucza tego co piszesz.

Jeśli przypomina Ci to człowieka to spoko, mi po prostu nie.


@xyzzy: opisujesz wizje które są często symboliczne.
  • Odpowiedz