Wpis z mikrobloga

OHP sztanga a sztangielki. W jednym z tematów napisałem takie zdanie:

W OHP większość osób powinna skupić się na sztandze, olać sztangielki


Dostałem informację że:

to nie jest konkretna informacja. Nie napisaleś dlaczego tak jest.


Umieszczę tutaj moją odpowiedź bo może się komuś przyda :)

Często używam skrótów, bo nie sposób tego wszystkiego dokładnie opisać w rozsądnym przedziale czasowym, poniżej trochę to rozwinąłem ale jeszcze wiele rzeczy pozostało do powiedzenia.

Większość osób jest po prostu bardzo słaba w OHP! A w budowaniu siły, to sztanga wiedzie prym.
Odrazu wyprzedzę argument osób, twierdzących że siła ich nie obchodzi oni ćwicza dla wyglądu i chcą mieć duże barki, będąc naturalem to właśnie siłą jest kluczowa aby mieć większe mięśnie, w tym wypadku ogromne bary.

Często widzę u osób początkujących, czy osób z niskim wynikiem w OHP, które chcą mieć duże barki, trening w którym albo OHP nie ma albo jest na naprawdę niskiej objętości, za to są wyciskania sztangielek i mnóstwo izolacji na barki. I takie podejście nie prowadzi do optymalnych rezultatów.

Ktoś może powiedzieć że woli wyciskanie sztangielkami bo lepiej "wchodzi" w barki, lepiej je czuć, albo że badania EMG potwierdzają większe zaangażowanie mięśni przy sztangielkach. I co z tego? Liczą się realne rezultaty , a te będą nieporównywalnie lepsze gdy mocno skupimy się na poprawie wyniku w wyciskaniu stojąć sztangą, do czego zachęcam.

Należy jeszcze wspomnieć o tym że przy wyciskaniu na barki sztangielkami nie trudno o kontuzję, chwila nie uwagi, problem ze stabilizacją i możemy mieć załatwiony bark.

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem większego sensu w wyciskaniu sztangielek na barki, a mówię to z perspektywy osoby która naturalnie doszła do 130kg w wyciskaniu stojąc (a sztangielkami wyciskałem może z 2-3 razy w życiu)
Jedyny argument który przemawia za sztangielkami to poprawa stabilizacji, ale jeżeli to jest celem, to o wiele lepiej zadziała wprowadzenie na jakiś czas wyciskania jednej sztangielki stojąc (przy tym ćwiczeniu od razu czuć co to brak stabilizacji:)

Jeżeli nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych do wyciskania sztangą, to zawsze ona powinna być priorytetem, a wycisk sztangielek nie powinien nas interesować (może poza paroma wyjątkami)

#silownia #mikrokoksy #mirkokoksy
  • 67
dodam jeszcze, ze zeby zwiekszy OHP na sztandze, trzeba robic incline bench i izolacje u wiekszosci ludzi. zwyczajnie wzmacniac slabe ogniwa. samo walenie OHP non stop moze dziala na jakis niewielki odsetek ludzi, wiekszosc jednak potrzebuje innych "stymulacji" bo inaczej zostaja w miejscu na dlugi czas z minimalnym progresem.
@IntruderXXL: madrze napisane, warto tez pamietac jak jestesmy przy barkach o tylnym aktonie, ktory u wiekszosci jest slaby i malo rozwiniety. Wiec wioslo sztanga do brzucha, seal rows na skosie, db lateral bent over powinny znalesc sie w planie.
No i jak dla mnie jesli idzie o forme wycisknia, to szeroko zza karku troche lepiej angazuje boczny akton i mniej trica.
A jak ktos chce targac duzo to wycisk z przodu,
ze zeby zwiekszy OHP na sztandze, trzeba robic incline bench i izolacje u wiekszosci ludzi

warto tez pamietac jak jestesmy przy barkach o tylnym aktonie


@bajzelwdomu: @Hank85: Dokładnie tak jak piszecie. Ja jedynie poruszyłem kwestie wyciskanie sztangą vs sztangielkami i nawet tego nie wyczerpałem. Nie miałem tutaj zamiaru opisywać całego treningu barków bo bym napisał tyle że mógłbym wydać ebooka.

Trening właściwie wszystkich podstawowych liftów powinien opierać się na rozpoznaniu
@IntruderXXL w sztandze jest dluzszy ruch. W standardowym wycistaniu hantli nie schodzi sie tak nisko.
Pid tym względem oczywiscie sztanga jest lepsza. Ale... Jak squat racki zajęte, a nie chce nam sie czekac, nie widzę problemu w wycistaniu hantli, stojac, chwytem mlotkowym, co pozwala na dużo nizsze zejście niz standardowe wyciskabie hantli.
Prowadzu sie wtedy rece lekko z przodu, nie po bikacg i ruchowo to bardzo podovne do ohp i mozna zejść
@IntruderXXL: No to ciągle nie są słabe wyniki. Dla osób startujących pewnie tak jednak dla 80% bywalców wilki i wszelakich fitness centrów to wyniki całkiem jak nie bardzo dobre. Równie dobrze można napisać, że bardzo duża ilość osób ma bardzo słabe nogi. Bo nie są w stanie zrobić 100 m poniżej 11.5 sekund co według Twojego rozumowania jest bardzo słabym wynikiem
@IntruderXXL:

Srogie broscience, bro.

w budowaniu siły, to sztanga wiedzie prym

realne rezultaty , a te będą nieporównywalnie lepsze gdy mocno skupimy się na poprawie wyniku w wyciskaniu stojąć sztangą

takie podejście nie prowadzi do optymalnych rezultatów

to zawsze ona powinna być priorytetem, a wycisk sztangielek nie powinien nas interesować


Źródło? Jakaś teoria? Wyjaśnienie? Miałeś napisać dlaczego tak jest, a nie powtarzać że tak jest i koniec, bo tak sądzisz.

wyciskania