Wpis z mikrobloga

OHP sztanga a sztangielki. W jednym z tematów napisałem takie zdanie:

W OHP większość osób powinna skupić się na sztandze, olać sztangielki


Dostałem informację że:

to nie jest konkretna informacja. Nie napisaleś dlaczego tak jest.


Umieszczę tutaj moją odpowiedź bo może się komuś przyda :)

Często używam skrótów, bo nie sposób tego wszystkiego dokładnie opisać w rozsądnym przedziale czasowym, poniżej trochę to rozwinąłem ale jeszcze wiele rzeczy pozostało do powiedzenia.

Większość osób jest po prostu bardzo słaba w OHP! A w budowaniu siły, to sztanga wiedzie prym.
Odrazu wyprzedzę argument osób, twierdzących że siła ich nie obchodzi oni ćwicza dla wyglądu i chcą mieć duże barki, będąc naturalem to właśnie siłą jest kluczowa aby mieć większe mięśnie, w tym wypadku ogromne bary.

Często widzę u osób początkujących, czy osób z niskim wynikiem w OHP, które chcą mieć duże barki, trening w którym albo OHP nie ma albo jest na naprawdę niskiej objętości, za to są wyciskania sztangielek i mnóstwo izolacji na barki. I takie podejście nie prowadzi do optymalnych rezultatów.

Ktoś może powiedzieć że woli wyciskanie sztangielkami bo lepiej "wchodzi" w barki, lepiej je czuć, albo że badania EMG potwierdzają większe zaangażowanie mięśni przy sztangielkach. I co z tego? Liczą się realne rezultaty , a te będą nieporównywalnie lepsze gdy mocno skupimy się na poprawie wyniku w wyciskaniu stojąć sztangą, do czego zachęcam.

Należy jeszcze wspomnieć o tym że przy wyciskaniu na barki sztangielkami nie trudno o kontuzję, chwila nie uwagi, problem ze stabilizacją i możemy mieć załatwiony bark.

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem większego sensu w wyciskaniu sztangielek na barki, a mówię to z perspektywy osoby która naturalnie doszła do 130kg w wyciskaniu stojąc (a sztangielkami wyciskałem może z 2-3 razy w życiu)
Jedyny argument który przemawia za sztangielkami to poprawa stabilizacji, ale jeżeli to jest celem, to o wiele lepiej zadziała wprowadzenie na jakiś czas wyciskania jednej sztangielki stojąc (przy tym ćwiczeniu od razu czuć co to brak stabilizacji:)

Jeżeli nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych do wyciskania sztangą, to zawsze ona powinna być priorytetem, a wycisk sztangielek nie powinien nas interesować (może poza paroma wyjątkami)

#silownia #mikrokoksy #mirkokoksy
  • 67
These male standards were last updated 2 days ago and are based on 253,000 filtered lifts.


@orlando74: Czyli nic nie warty kalkulator

Zamiast naginać rzeczywistość, i usilnie starać się usprawiedliwić swoje słabe wyniki jak i większości ćwiczących "#!$%@?ło mnie jego tekst, że ludzie są słabi w OHP - nie, nie są", sugeruję po prostu zaakceptowanie tego faktu. I jeżeli przeszkadza ci to że jesteś słaby w ohp - ułóż sobie plan
@IntruderXXL: Chyba kpisz sobie. Proficient/Advanced, Intermediate/Advanced.
Według skali alometrycznej ( https://www.strongerbyscience.com/whos-the-most-impressive-powerlifter/ ) faktycznie jesteś silniejszy.
5.382097943
5.905809479
Według tej skal powinienem wycisnąć 88kg, żeby być na Twoim poziomie. Natomiast z Twoją wagą Ty musiałbyś 118 kg wycisnąć, żeby być na moim poziomie. Tak więc, sorry. Nie ma niestety na tyle ogromnej różnicy żebym musiał teraz "usprawiedliwiać swoje słabe wyniki" w szczególności gdy nie mam problemów z wejściem na 4rte piętro, ani
I nie #!$%@? mi, że prawie 70kg różnicy w wadze nie robi różnicy w sile człowieka


@orlando74: GDZIE NAPISAŁEM ŻE NIE ROBI?

Według skali alometrycznej


it seems like allometric scaling may put larger lifters at a slight disadvantage.

For example, Ray Williams’ amazing 425.5kg squat at 171.65kgs (938 at 378) leaves him with an allometric scaling score of 13.78. The average for the other seven weight classes was 14.88; his squat
@IntruderXXL: No fachura z Ciebie na siłowni to na pewno, napisałeś że dopiero od 2ch lat robisz podstawowe ćwiczenia czyli przysiad i MC. A #!$%@? się do całego świata, że są słabi w OHP, które Ty katowałeś cały czas nosz #!$%@? (°°
Bo Ci będą za każdym razem po pleckach poklepywać nawet jak #!$%@? bez sensu bo w końcu jesteś największy
że są słabi w OHP, które Ty katowałeś cały czas nosz #!$%@?


@orlando74: Wiesz równie dobrze mogłem ci napisać że ćwiczę tylko 2 lata, bo wcześniej to były SW itp. Ale jako że nie lubie ściemy czy podkoloryzowywania rzeczywistości, to napisałem ci że pierwszy trening robiłem ~8 lat temu, to nie oznacza że przez ten czas CIĄGLE ćwiczyłem, miałem przerwy, w tym także kilka lat trenowania SW.

Bo Ci będą za
@IntruderXXL: to nie jest konkurs mierzenia #!$%@?ów żeby chwalić się swoimi wynikami skoro już tak bardzo chcesz mi pocisnąć jaki to słaby jestem. Żeby było śmieszniej mam dłuższy staż od Ciebie. Idź na forum sfd czy kfd i #!$%@? tam ludzi że są słabi w OHP, albo nie lepiej #!$%@? ich za to że nie ustawili jeszcze swojego treningu tylko pod OHP ( ͡° ͜ʖ ͡°)