Wpis z mikrobloga

OHP sztanga a sztangielki. W jednym z tematów napisałem takie zdanie:

W OHP większość osób powinna skupić się na sztandze, olać sztangielki


Dostałem informację że:

to nie jest konkretna informacja. Nie napisaleś dlaczego tak jest.


Umieszczę tutaj moją odpowiedź bo może się komuś przyda :)

Często używam skrótów, bo nie sposób tego wszystkiego dokładnie opisać w rozsądnym przedziale czasowym, poniżej trochę to rozwinąłem ale jeszcze wiele rzeczy pozostało do powiedzenia.

Większość osób jest po prostu bardzo słaba w OHP! A w budowaniu siły, to sztanga wiedzie prym.
Odrazu wyprzedzę argument osób, twierdzących że siła ich nie obchodzi oni ćwicza dla wyglądu i chcą mieć duże barki, będąc naturalem to właśnie siłą jest kluczowa aby mieć większe mięśnie, w tym wypadku ogromne bary.

Często widzę u osób początkujących, czy osób z niskim wynikiem w OHP, które chcą mieć duże barki, trening w którym albo OHP nie ma albo jest na naprawdę niskiej objętości, za to są wyciskania sztangielek i mnóstwo izolacji na barki. I takie podejście nie prowadzi do optymalnych rezultatów.

Ktoś może powiedzieć że woli wyciskanie sztangielkami bo lepiej "wchodzi" w barki, lepiej je czuć, albo że badania EMG potwierdzają większe zaangażowanie mięśni przy sztangielkach. I co z tego? Liczą się realne rezultaty , a te będą nieporównywalnie lepsze gdy mocno skupimy się na poprawie wyniku w wyciskaniu stojąć sztangą, do czego zachęcam.

Należy jeszcze wspomnieć o tym że przy wyciskaniu na barki sztangielkami nie trudno o kontuzję, chwila nie uwagi, problem ze stabilizacją i możemy mieć załatwiony bark.

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem większego sensu w wyciskaniu sztangielek na barki, a mówię to z perspektywy osoby która naturalnie doszła do 130kg w wyciskaniu stojąc (a sztangielkami wyciskałem może z 2-3 razy w życiu)
Jedyny argument który przemawia za sztangielkami to poprawa stabilizacji, ale jeżeli to jest celem, to o wiele lepiej zadziała wprowadzenie na jakiś czas wyciskania jednej sztangielki stojąc (przy tym ćwiczeniu od razu czuć co to brak stabilizacji:)

Jeżeli nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych do wyciskania sztangą, to zawsze ona powinna być priorytetem, a wycisk sztangielek nie powinien nas interesować (może poza paroma wyjątkami)

#silownia #mikrokoksy #mirkokoksy
  • 67
@IntruderXXL:
Wyobrażam sobie każdy plan treningowy z OHP jako jedynym ćwiczeniem 'na barki' (choć OHP to nie jest ćwiczenie na barki, bo jest wielostawowcem)
Wyobrażam sobie każdy plan treningowy z OHP jako głównym ćwiczeniem 'na barki' i z wyciskaniem hantli siedząc jako ćwiczeniem dodatkowym 'na barki' (nota bene uważam tę opcję za najbardziej optymalną)
Nie wyobrażam sobie natomiast żadnego planu treningowego z wyciskaniem hantli siedząc jako głównym ćwiczeniem 'na barki' bez
Wyobrażam sobie każdy plan treningowy z OHP jako głównym ćwiczeniem 'na barki' i z wyciskaniem hantli siedząc jako ćwiczeniem dodatkowym 'na barki' (nota bene uważam tę opcję za najbardziej optymalną)


@brtk122: Ja właśnie nie uważam tego za optymalne podejście, dla większości początkujących/średnio zaawansowanych. Bo w jakim celu wprowadzamy to wyciskanie hantli? O wiele lepszym wyborem będzie przeznaczenie tego volume na dodatkowe back off sety, ewentualnie wariacje sztangą. A jeżeli zależy
@IntruderXXL: sorry ziom, ale strasznie mieszasz fajne i mądre stwierdzenia ze zwykłym bro science, opartym na swoim przypadku. Nie każdy jest taki sam, a to, że nigdy nie były ci potrzebne/nie chciałeś robić hantli, nie oznacza, że są z góry beznadziejnymi ćwiczeniami. Zresztą jest w necie jeden taki gość, który opiera całą swoją mądrość na jedynie słusznym treningów, który doprowadził go po 17 latach do bądź co bądź estetycznej sylwetki od
@brtk122: Słuchaj ja to rozumiem, nie zgadzasz się z moim zdaniem. Ja nie jestem wszechwiedzący czy nieomylny, zdaje sobie sprawę z ogromu rzeczy których jeszcze nie wiem.

Po prostu z mojego doświadczenia, pomocy innym i obserwacji planów innych osób, doszedłem właśnie do takich a nie innych wniosków. Nie oszukujmy się większość, osób nawet regularnie ćwiczących jest bardzo słaba w OHP, oczywiście zawsze widzę zasłananie się genetyką a NIGDY brakiem wiedzy o
@IntruderXXL: low bar a high bar zależy głównie od proporcji ciała.
Ja się z tobą nie kłócę, raczej prowadzę dość kulturalną dyskusję, co mnie w sumie cieszy. To prawda, że OHP jest 'zaniedbywane' w stosunku do trójboju, no ale to wynika głównie z tego, że jest najmniej popularne. Opieranie treningu barków na hantlach uważam za złe, co napisałem w 1 komentarzu, ale nadal uważam, że OHP jako główne plus akcesoria na
Wiesz mnie to po prostu trochę to dziwi @brtk122: i @KonJakiJestKazdyWidzi: zarzucacie mi broscience, wymysły itd. Ale nikt nie ma problemów z robieniem planów opierających się na siadach/mc/wyciskaniu na płaskiej, bo specjalizacja (teraz ten argument jest na topie) i tak trzeba żeby zwiększyć siłę itd. Jednak jak sugeruję takie podejście do OHP, wydaje wam się to broscience i nieoptymalną drogą ¯\_(ツ)_/¯

low bar a high bar zależy głównie od proporcji
low bar a high bar zależy głównie od proporcji ciała.


@brtk122: to jest dopiero bzdura. To są dwa różne ćwiczenia, mające zupełnie inny cel a nie jakiś wybór wynikający z proporcji ciała.
@brtk122: najlepszą statystyką będzie to ile siadam ja czy @IntruderXXL: a ile Ty.
Żadnych procentów nie ma, bo nikt nie prowadzi takich badań, jedyna głupota jaka tutaj padła to stwierdzenie że wybór pomiędzy highbarem a lowbarem zależy od proporcji. Na to rozumiem już są jakieś badania? Skoro TY to wygłaszasz to muszą być ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Szefu: to co teraz napisałeś jest tak głupie, że po prostu nie będę dalej kontynuował dyskusji, a ty lądujesz na czarno.
PS. w twojej statystyce zostałeś zjedzony i wysrany przez Clarence'a Kennedy'ego i to jednak hibar jest rekordowym siadem. W twojej logice oczywiście.
@brtk122: bardzo mi przykro, liczyłem na kolejny śmieszny filmik.
PS. Ray Williams robi raw 477.5kg i nie jest to highbar xD O wyższych wynikach w knee wrapsach nawet nie wspominam (a to i tak pewnie oszustwo he he)
Potrenuj trochę to porozmawiamy, aktualnie jesteś chyba na etapie "tylko klasyk hookgripem, highbar ATG bez pasa, prawdziwa naturalna siła" xD
Świat się na tym nie kończy
@brtk122: Sprawa jest prosta, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie - Czy chcesz przysiadać jak najwięcej się da? Jeżeli tak, to w long termie pozostaje tylko low bar kropka, @Szefu: ma rację.

Ciekawy przykład - Eric-a lilliebridge, siadał raw z wrapami 400kg HIGH BAREM, żeby móc siadać więcej zmienił technikę na low bar i tą techniką robi kolejne PR-y.
@IntruderXXL: No właśnie, tylko czy ja powiedziałem, że tak nie jest? W żadnym momencie. Poza tym wyśmiałem stwierdzenie, że to są dwa różne ćwiczenia. Otóż nie są. Poza tym, nie każdy jest trójboistą i jego marzeniem jest brać w ledwo zaliczonym siadzie w ściągaczach na kolanach 500kg. Rzekłbym, że tych jest zdecydowanie mniej. Natomiast co do reszty osób pod względem czy wybrać lowbar czy highbar sprawa wygląda następująco - jak ci
@IntruderXXL: on powołuje się na Clarence'a - dwuboistę który #!$%@? highbar z oczywistego powodu, przysiad to jego narzędzie do wzmocnienia bojów, a w tym przypadku bardziej zbliżonym ruchem jest highbar. Jego wynik we froncie też pewnie jest konkretny i to nie znaczy że jednak front jest najlepszy. Oczywiście można tłumaczyć że cały posterior chain ma dużo większy potencjał siłowy i trzeba to wykorzystać robiąc odpowiedni siad, ale przecież highbar fajniej wygląda
Szefu - @IntruderXXL: on powołuje się na Clarence'a - dwuboistę który #!$%@? highbar ...
highbar sprawa wygląda następująco - jak ci wygodniej.


@brtk122: Oj tutaj muszę stanowczo powiedzieć - NIE. To jak ci wygodniej jest nieistotne, bo często to że jest wygodniej spowodowane jest brakiem odpowiedniej mobilności czy dysproporcjami siłowymi danych grup mięśniowych. I nie ma to nic wspólnego z doborem optymalnego wzorca ruchowego dla danego osobnika.

Ja dyskutuje z tym, że to są rzekomo dwa różne ćwiczenia


BO TO SĄ 2 różne ćwiczenia, czy
@IntruderXXL: Pytanie o staż i rekord uważam za żałosne, sorry. Umiejętności gry w piłkę nie oczekuje się od trenera piłki nożnej, wiedzy lekarskiej nie oczekujesz od osoby która mało choruje, tak samo nie kupuje się planów dietetycznych u Karmowskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) W całej tej dyskusji widzę że bardzo epatujesz swoim wynikiem i pewnie stąd w ogóle powstał ten "mondry" wpis n/t wyższości jabłek nad gruszkami.