Wpis z mikrobloga

OHP sztanga a sztangielki. W jednym z tematów napisałem takie zdanie:

W OHP większość osób powinna skupić się na sztandze, olać sztangielki


Dostałem informację że:

to nie jest konkretna informacja. Nie napisaleś dlaczego tak jest.


Umieszczę tutaj moją odpowiedź bo może się komuś przyda :)

Często używam skrótów, bo nie sposób tego wszystkiego dokładnie opisać w rozsądnym przedziale czasowym, poniżej trochę to rozwinąłem ale jeszcze wiele rzeczy pozostało do powiedzenia.

Większość osób jest po prostu bardzo słaba w OHP! A w budowaniu siły, to sztanga wiedzie prym.
Odrazu wyprzedzę argument osób, twierdzących że siła ich nie obchodzi oni ćwicza dla wyglądu i chcą mieć duże barki, będąc naturalem to właśnie siłą jest kluczowa aby mieć większe mięśnie, w tym wypadku ogromne bary.

Często widzę u osób początkujących, czy osób z niskim wynikiem w OHP, które chcą mieć duże barki, trening w którym albo OHP nie ma albo jest na naprawdę niskiej objętości, za to są wyciskania sztangielek i mnóstwo izolacji na barki. I takie podejście nie prowadzi do optymalnych rezultatów.

Ktoś może powiedzieć że woli wyciskanie sztangielkami bo lepiej "wchodzi" w barki, lepiej je czuć, albo że badania EMG potwierdzają większe zaangażowanie mięśni przy sztangielkach. I co z tego? Liczą się realne rezultaty , a te będą nieporównywalnie lepsze gdy mocno skupimy się na poprawie wyniku w wyciskaniu stojąć sztangą, do czego zachęcam.

Należy jeszcze wspomnieć o tym że przy wyciskaniu na barki sztangielkami nie trudno o kontuzję, chwila nie uwagi, problem ze stabilizacją i możemy mieć załatwiony bark.

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem większego sensu w wyciskaniu sztangielek na barki, a mówię to z perspektywy osoby która naturalnie doszła do 130kg w wyciskaniu stojąc (a sztangielkami wyciskałem może z 2-3 razy w życiu)
Jedyny argument który przemawia za sztangielkami to poprawa stabilizacji, ale jeżeli to jest celem, to o wiele lepiej zadziała wprowadzenie na jakiś czas wyciskania jednej sztangielki stojąc (przy tym ćwiczeniu od razu czuć co to brak stabilizacji:)

Jeżeli nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych do wyciskania sztangą, to zawsze ona powinna być priorytetem, a wycisk sztangielek nie powinien nas interesować (może poza paroma wyjątkami)

#silownia #mikrokoksy #mirkokoksy
  • 67
  • Odpowiedz
Pytanie o staż i rekord uważam za żałosne, sorry.


@KonJakiJestKazdyWidzi: To pytanie jest podstawowe. Bo pokazuje czy masz jakieś doświadczenie w temacie. Teraz wiem że nie masz absolutnie żadnego.

Pokażę Ci przykład jak powinna wyglądać rzeczowa analiza za i przeciw jednego i drugiego, której nie można przylepić etykietki bro science, i której to każdy jeden akapit jest bardziej wartościowy od całego Twojego wpisu. Proszę: https://www.livestrong.com/article/417935-dumbbell-vs-barbells-for-military-presses/


Nie rozśmieszaj mnie, takich gówno artykulików
  • Odpowiedz
@orlando74: Rekordy z września-grudnia. 250kg siad, 201kg klata, 280kg mc. 191cm/153kg. Pierwszy raz ćwiczyłem jakieś 8lat temu, ale miałem masę większych i mniejszych przerw w tym przez parę lat trenowałem SW.
Od 2lat zacząłem robić dopiero siady i mc więc wynik w porównaniu z klatką i ohp jest mizerny.
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: Pytaliście mnie dlaczego sztanga a nie sztangielki, no to wam odpowiadam: bo tak i #!$%@?. Bo jestem silny i musicie mi wierzyć. Merytoryczne artykuły są do niczego, badania są gówno warte. Dlaczego? Nie mam po co tłumaczyć bo nie zrozumiesz. Nie masz absolutnie żadnego doświadczenia. Poćwicz więcej, zrób wynik.

---

Tak jak myślałem, typowe bro science. Do tego brak umiejętności prowadzenia dyskusji na poziomie, zero rzeczowej argumentacji, wywyższanie się, poniżanie
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: WTF 153 kg ważysz? To w żadnym z bojów 2x BW nie robisz nawet. W klatce nawet 1.5 nie robisz. Teraz to zmienia postać rzeczy Twój wynik w ohp co prawda wysoki i tak, ale to prawie to samo co dla mnie 72kg(ratio 0.84). Gdzie 60 robię w serii 5x5. Zejdź na ziemię ziomek xD
  • Odpowiedz
@chityna: spoko jeszcze 20kg dorzuci i będzie rekordzistą polski w trójboju klasycznym raw dla kategorii 83kg (kek), do rekordów w jego kategorii to jeszcze z 200. kpina. 8 lat na siłowni i dopiero od 2ch lat przysiad ćwiczy? to według CIebie ile osoba o wadze 85kg powinna podnosić w OHP, aby wyrównać 130kg gościa o wadze 153kg ?
  • Odpowiedz
@orlando74: porównujesz jakiegoś mireczka do sław takich jak Olech, Wegiera czy Mirowski... tylko ignorant nie przyzna, że 200kg w BP to niebywały wynik, niezależnie od wagi. Co do Twojego pytania, tak jak już wyżej napisałem, wilks nie jest idealny, ale z pewnością da Ci dobry obraz tego, ile taka osoba wyciskać powinna =)
  • Odpowiedz
@chityna: wilks jest bezsensowy w porównaniu osoby 85kg a 153kg po to są kategorie wagowe. po prostu gościu ewidentnie katował zestaw dyskotekowy prawie całe życie i teraz ma pretensje że ludzie nie są mocni w OHP. tak jak pisałem wcześniej równie dobrze sprinter może mieć pretensje że wszyscy ludzie są #!$%@? w biegu na 100, czy jakikolwiek inny atleta - ktokolwiek kto robił coś 8 lat nie może #!$%@?ć się do
  • Odpowiedz
@orlando74: piszesz o bezsensowności wilksa, samemu licząc stosunek wyciśniętego ciężaru do masy ciała... wg mojej wiedzy, wilks jest najlepszym narzędziem do właśnie porównywania wyników ludzi z różnych kategorii wagowych. Pozostałej części Twojego wpisu nie komentuję; nie rozumiem o co Ci chodzi.
  • Odpowiedz
@chityna:

Because of how the Wilks formula was developed, it’s biased against normal-sized lifters, and gives a clear advantage to very light and very heavy lifters.


https://www.strongerbyscience.com/whos-the-most-impressive-powerlifter/

Anyway, porównania dobrego w takich przypadkach i tak nie znajdziemy i jest to bez sensu. Krótko mówiąc, żebyś zrozumiał - #!$%@?ło mnie jego tekst, że ludzie są słabi w OHP - nie, nie są, są tak samo mocni jak w normalnych bojach.

Na koniec
  • Odpowiedz
@orlando74: wilks nie jest idealny, ale na ten moment jest najlepszy. Co do ohp, kto dba o wynik w ohp? Wyciskam 145 na 3 komendy, a nie wiem, czy dałbym radę zrobić 70kg w ohp
  • Odpowiedz
@chityna: Dziękuję za wyręczenie :)

Wyciskam 145 na 3 komendy, a nie wiem, czy dałbym radę zrobić 70kg w ohp


Z ciekawości próbowałeś mocno skupić się na ohp w celu zwiększenia wycisku na klatkę? Bo ohp którym nie daje prawie nic do wyciskania a u innych jak idzie ohp do przodu to i klatka wzrasta.

@orlando74: Ehh bw ratio jest nic nie warte przy dużej masie, wilks ci nie pasuje?
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: No jasne, na poziomie Intermediate (bo na takim większość bywalców siłowni jest - nie zawodników) to różnica wynosi 12kg w wyniku, gdzie ważysz 68kg więcej. Ehe. Powodzenia bo na pewno nie stanowi to różnicy wielkiej.
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: na niczym nie muszę się skupiać, nie ja układam plan ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bo ohp którym nie daje prawie nic do wyciskania a u innych jak idzie ohp do przodu to i klatka wzrasta.

Zgadzam się w 100%.
  • Odpowiedz
@orlando74: Po za tym, co mnie obchodzą przeciętni bywalce siłowni, którzy chodzą na siłownie bo to jest "modne", machają byle jak a w przerwach siedzą na telefonie. Tacy ludzie mnie nie obchodzą, nie do nich adresuje swoje wiadomości - tylko do osób które chcą robić progres nie ważne czy mają niskie czy wysokie wyniki ale chcą iść do przodu ze swoimi wynikami a przez tonę bullshitu w internecie im to nie
  • Odpowiedz