Wpis z mikrobloga

"Załóżmy, że żadna wyższa inteligencja nie stoi za stworzeniem świata. W tym wypadku mój mózg nie został przez nikogo zaprojektowany w celu myślenia. Po prostu gdy atomy w mojej czaszce z chemicznych bądź fizycznych powodów układają się w pewien sposób, to ubocznym skutkiem tego procesu jest moje wrażenie, które nazywam myślą. Ale jeśli to prawda - jakie mam prawo uważać moje rozumowanie za prawdziwe? To tak jak gdyby potrącić dzbanek w nadziei, że rozlane mleko przypadkiem stworzy mapę Londynu. Lecz jeśli nie mogę ufać moim myślom - to nie mogę też ufać argumentom prowadzącym do ateizmu, więc nie mam żadnego powodu by być ateistą lub wyznawać jakikolwiek inny pogląd. Jeśli nie wierzę w Boga - nie mogę wierzyć w rozsądek, zatem nie mogę użyć rozsądku by w Niego zwątpić."
~C.S Lewis
#ateizm #religia #chrzescijanstwo #zaoranie #bekazateistow #filozofia #katolicyzm #kosciol #kosciolkatolicki
  • 34
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PolskaPrawica: Gdyby było tak jak Lewis mówi ludzie nie mogliby również uwierzyć w Boga, do czego może zaprowadzić niektórych "logiczne" rozumowanie. Lewis bardzo wygodnie uznał że rozum działa tylko w jedną stronę
: Gdyby było tak jak Lewis mówi ludzie nie mogliby również uwierzyć w Boga

@Koliat: nic takiego nie wynika. Bóg istnieje -> zaprojektował mózg do myślenia -> możemy za pomocą umysłu dojść do prawdy.

To po co bóg stworzył mózg, skoro katolikom nie jest potrzebny do określania co jest prawdą, a co nie?

No właśnie po to stworzył mózg by mogli wiedzieć, co jest prawdą a co nie. Ateiści nie mają
@PolskaPrawica: Dosyć złożone pytanie ale chyba idziesz za daleko.
Ewolucja to proces tylko w części przypadkowy więc nie można powiedzieć tego co w twoim cytacie.
Bardziej sensownie można było by powiedzieć że masz miliony dzbanów przez miliony lat i przetrwają tylko te które po wylaniu mleka dają obraz bliski mapie londynu i w po milionach lat otrzymujesz coś mniej więcej zbliżonego do tej mapy. Żaden człowiek nie postrzega rzeczywistości taką jaka
@PolskaPrawica: co to za bzdura xD mózg ewoluował tak żeby jak najlepiej wnioskować o rzeczywistości z odbieranych bodźców i dostępnej wiedzy, a nie losowo xd nie wiem jakim dzbanem trzeba być żeby prezentować takie myślenie jak autor.

A i przypominam: "Z całego serca Bogu zaufaj,
nie polegaj na swoim rozsądku"
@JurgenKaczowka: Oczywiście, a dobór polegał na czymś innym niż na jak najkorzystniejszym reagowaniu na sytuację w danym środowisku? A do tego przydaje się jak najlepiej wnioskować o rzeczywistości na podstawie doświadczenia i bodźców. Ten instagramowy cytat na koniec to dla dekoracji czy co z nim próbujesz wykombinować?
Nie ma żadnego nacisku selekcyjnego na dokładne odwzorowanie rzeczywistości, wręcz odwrotnie


@JurgenKaczowka: No to jest po prostu nieprawda, oczywiście że jest nacisk na odwzorowanie bardziej zgodne z "prawdą" niż inne, to o czym mówisz to co wyczulenie na konkretne bodźce, a to zupełnie inny wymiar. To, że ruchome obiekty wyróżniają się na nieruchomym tle to nie mózg losowo odbierający coś co się nie dzieje, tylko konkretny mechanizm przystosowania do otoczenia.

Gdyby
@JurgenKaczowka: Ech kolego możemy udawać że nie rozumiesz co mam na myśli a ja muszę tłumaczyć ci oczywistości, ale takie podważanie ogólnych stwierdzeń przed ekstremalne interpretacje dobrze rozumianych pojęć to naprawdę nie jest fajne podejście. Wiem, że to częsty efekt kiedy zaczynasz się jarać jakąś dziedziną i nagle zaczynasz wszystko podważać bo gdzieś czytałeś coś co temu pozornie przeczy, ale to naprawdę do niczego nie prowadzi.

stwierdzenie, że ludzie odbierają te
@JurgenKaczowka: Już tłumaczyłem w skrócie co tutaj pan Anil zrobił - przedstawił wnioski dotyczące percepcji istot żywych w rozdmuchany i przerysowany sposób. Oczywiście, że ludzka (i nie tylko) percepcja nie jest idealnym i bezbłednym odwzorowaniem rzeczywistości, bo oczywiście znamy błedy takie jak np. efekt autokinetyczny czy wspomniane przez niego wrażenie że sztuczna kończyna jest częścią ciała, niemniej wyciąganie wniosku że to oznacza że są ciągłe i istotne różnice pomiędzy prawdą obiektywną