Wpis z mikrobloga

Wrzucamy tutaj najbardziej niedoceniane przez społeczeństwo zawody, które mamy obecnie w głowie.

Ja zaczynam: Farmaceuta - Studia jednolite magisterskie, trudne, płaca słaba, praca odpowiedzialna i jesteś całe życie traktowany przez stare baby jako "sprzedawca / podawacz leków i suplementów" na równi z Panem Józkiem u którego kupuje codziennie świeże warzywka na ryneczku.

"Podaj mi Kochanie coś na ból stawów"

#praca #spoleczenstwo #korposwiat
Mekeke2 - Wrzucamy tutaj najbardziej niedoceniane przez społeczeństwo zawody, które m...

źródło: comment_1665867104pFwNxEPiSeWEuNLBa5bmNf.jpg

Pobierz
  • 148
@Mekeke2: Policja - ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca, a to wszystko za niewielkie pieniądze. Trzeba się wykazywać dobrą znajomością prawa, mieć wzorową sprawność fizyczną, potrafić posługiwać się bronią i innymi sprzętami, a do tego być cierpliwym i nie dać się sprowokować agresywnym osobnikom. Dzięki policji, możemy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że ktoś dba o nasze prawa.
Lornetazmeduza - @Mekeke2: Policja - ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca, a ...

źródło: comment_1665906604QJiZiP1AI0LWhHD4vV85pX.jpg

Pobierz
Wiedza farmacetyczna nie jest wystarczająca. 90% farmaceutów pracuje w aptekach ogólnodostępnych/szpitalnych. Reszta w koncernach przy bezpośredniej produkcji leków/żywienia dojelitowego.


@cormakrela: czytaj wydajemy kupę kasy na kształcenie a później nie wykorzystujemy tej wiedzy, bo równie dobrze leki może wydawać karyna z żabki (zwłaszcza teraz, gdzie każde opakowanie leku na receptę ma indywidualny kod kreskowy)

so smart
dopiero kliniki cokolwiek rozjasniają ale i tak wiekszosc studentow podpiera sciany wiec to 6 lat studiow jest przesadzone a lekarz i tak sie uczy dopiero na stazu


@jmuhha: Tylko w przypadku największych uczelni molochów, które rocznie przyjmują setki nowych studentów, mimo że pracy praktycznej dla nich nie będzie lub będą wysyłani na zajęcia 250km od swojego Collegium Medicum. Na mniejszych uczelniach nie ma takiego zjawiska jak „podpieranie ściany”.
@papaj42: i myślisz, że niemożliwe jest stworzenie systemu eksperckiego wyposażonego w całą dostępną wiedze, który na podstawie recepty i objawów podejmowałby decyzje jaki lek wydać? Nie mowie tu o automacie jak automat do kawy, tylko i systemie wspomagania decyzji. I skoro to dotyczy zdrowia i życia ludzi, to niech nadzór nad tym sprawuje farmaceuta właśnie. Roboty zaczynaja wykonywać operacje chirurgiczne bez udziału ludzi, ale tajemną wiedzą farmaceuty sobie nie poradzą? Ale
@Crisu: ale to już nawet nie chodzi o to co kto musi znać. Bo akurat uważam, że programiści znać muszą dużo, a dodatkowo cały czas się rozwijać bo jak ktoś stoi w miejscu to się cofa. U lekarza nie ma aż takiego ciśnienia na nowości. Jednak mówiłem tutaj o 2 rzeczach: łatwość postrzegania zawodu przez ogół społeczeństwa - dużo bardziej abstrakcyjne dla ludzi jest to co robimy jako programiści oraz ważność
@Mekeke2: Więc studia są potrzebne, aby farmaceuta potrafił przeczytać etykietę na opakowaniu?


@TeBerry: tak, przed wydaniem leku z pewnością każdy ma czas na czytanie zalecen drobnym drukiem. To trzeba mieć wszystko w głowie, a nie zastanawiac sie podczas wydawania leku.
Jak przyjdzie ci babka do apteki i poprosi o cos na bol glowy to tez farmaceuci mowią: "chwilunia, muszę poczytac wszystkie ulotki z przeciwskazaniami, bo nie jestem pewny czy nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzuf22: no tak to słuszny argument, za moich czasów nie było dwu stopniowych. Pracowałem na początku 5 roku niektórzy pół etatu już robili na 4. Zgadzam się, że porównując te dwa zawody to w IT zaczynasz zarabiać szybciej . Ciekawi mnie jak to będzie pod koniec kariery czyli ok 60stki. O ile w byciu lekarzem wiek aż tak bardzo nie przeszkadza (możesz nadal robić poradnie, nie musisz operowac) to w IT
@Crisu: ja pierwsze praktyki miałem po 1 roku, na drugim roku pracowałem dorywczo, a po 2 roku poszedłem na staż do korpo i tak zostałem już normalnie pracując na 3 roku, jak zresztą kilku moich znajomych z roku. A co do 60, to myślę, że wtedy już się będzie jakimś senior architektem albo #!$%@? directorem. W pierwszym korpo właśnie był taki Amerykanin, którego lata świetności przypadały na lata 70, samego programowania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzuf22: no te dwustopniowe w IT to zbawienie. Ile ja bzdur musiałem się uczyć przez pierwsze trzy lata. Staże też mieliśmy dopiero na 3cim. Gdybym miał robić jeszcze raz to na pewno tylko inz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mekeke2:

Jak przyjdzie ci babka do apteki i poprosi o cos na bol glowy to tez farmaceuci mowią: "chwilunia, muszę poczytac wszystkie ulotki z przeciwskazaniami, bo nie jestem pewny czy nie przekrecisz sie od tego"


Nigdy nie spotkałem się z tym, żeby farmaceuta informował klienta o przeciwskazaniach do danego leku. Co więcej, wielokrotnie kupowałem leki OTC których nie można łaczyć i nigdy farmaceuta mnie nie informował o interakcjach.
i myślisz, że niemożliwe jest stworzenie systemu eksperckiego wyposażonego w całą dostępną wiedze, który na podstawie recepty i objawów podejmowałby decyzje jaki lek wydać?


@Hrabia_Horeszko: Może i jest, niemniej taki system to chyba nieco bardziej skomplikowane urządzenie niż automatyczna kasa w Biedronce nie sądzisz? Dlatego to raczej odległa przyszłość. Moja ex jest farmaceutką, kiedyś też miałem podobne zdanie jak Ty, ale po tym jak widziałem ile musi ogarniać nabrałem do tego