Wpis z mikrobloga

Czy na statkach transportowych typu drobnicowiec,kontenerowiec,gazowce i tankowce, czyli ogólnie dużych nie można wchodzic na pokład zewnetrzny w trakcie rejsu i można przemieszczać się wyłącznie pod pokładem?
Podobno kiedyś tak było i było to spowodowane mocą radarów. Jak to teraz wygląda.
Czy ktos wie coś na ten temat bo kiedyś o tym słyszałem i osoba z rodziny mi o tym opowiadała ale nie chce mi się aż wierzyć.

#statki #morze #okrety #marynarz #pytanie #fizyka
  • 6
@gracilis: Raczej ktoś ci bzdur naopowiadał. Taki radar dookólny musiałby zatrzymać antenę i skierować ją na konkretnego człowieka, ponadto moc jego musiałaby być o wiele większa by w kilka minut zrobił krzywdę.
Służyłem w WOPK na radarach właśnie. Czego nie wolno było? Ano wchodzic w czasie pracy radaru do przedziału magnetronów, a już tym bardziej otwierać panelu magnetronu. Były niby wyłączniki krańcowe zapobiegające wejściu/otwarciu pracującego magnetronu - ale wiadomo że automatyka
  • 0
@karski: mnie to zaciekawiło z tego względu ze mój dziadek opowiadał mi historie w której chlop miał siedziec na dziobie na jakimś maszcie czy czymś i coś robić a na kiosku włączony był radar/solarium o którym oni nie wiedzieli i chlop miał znajdować się w tym pasmie przez godzinę. Jak z niego zszedł to wyszło że "ugotowała mu się wątroba i inne wnętrzności" i zmarl po kilku dniach. Brzmi malo wiarygodnie
@gracilis nie wiem, nie znam się, ale nawet w obecnych czasach nie chciałbym być wystawiony na działanie radaru, dlatego wyłączamy je, gdy ktoś wchodzi na pelengowy. 25kW mocy i 9GHz fale nie brzmią zbyt zdrowo i #!$%@? wie jaki wpływ ma takie promieniowanie na zmiany komórkowe. Zapewne są gdzieś jakieś badania na ten temat, ale nie mam jak poszukać.