Wpis z mikrobloga

Ostatnio w Internecie czytałem o przypadku kolesia, który zamordował ponad 600 osób. Nie rozumiem, dlaczego Bóg np. nie zabił go piorunem po pierwszych trzech zabójstwach i pozwolił mu zabijać, aż do nabicia takiej liczby? Ofiary to były głównie dzieci... Ja wiem, że to przecież nie Bóg zabijał tylko ten człowiek, ale no mógł przecież zainterweniować i go zabić, jednocześnie nie wpływając zbytnio na naszą wolną wolę.

Pytanie do osób wierzących - jak wy to postrzegacie?

#religia #wiara #pytanie
  • 127
@_gabriel: To jest proste i wbrew temu co mówi kościół Bóg nie wtrąca się w życie ludzi. Po to dał im wolną wolę żeby w nią nie ingerować i to ludzie decydują sami czy chcą być źli czy dobrzy. Skoro według chrześcijan to lepsze życie zacznie się dopiero po śmierci to nie ma znaczenia jak długo żyjesz na tym świecie i czy zostaniesz zabity czy dożyjesz w spokoju do śmierci. To
@enten akurat karma/reinkarnacja widziana jako zbieranie "punktów" za dobre/złe uczunki i otrzymanie nagrody czy kary to prymitywne i przyziemne widzenie tych spraw.

Po pierwsze to narracja kierowana raczej do prostych wieśniaków, po drugie łatwo została przeniesiona na zachód wlasnie dlatego, że jako tako jest spójne z tutejszymi wizjami rzeczywistości, a co za tym idzie sposobem myslenia, gdzie siedzi bog sędzia, który zna twoje życie i je ocenia.

Tymczasem hinduizm i ogólnie cały
@_gabriel: Bo dobry buk nie wpływa na wydarzenia na świecie i ingeruje w ludzkie sprawy, chyba, że trzeba ukazać się chorej psychicznie Faustynie i nakłonić ją do namalowania obrazu. To było tak ważne, że warto było złamać własne zasady.
@_gabriel:

to przecież nie Bóg zabijał tylko ten człowiek, ale no mógł przecież zainterweniować i go zabić, jednocześnie nie wpływając zbytnio na naszą wolną wolę.

Jestem agnostykiem, ale przeczytałem biblię ze zrozumieniem. W księdze Hioba to jest dobrze wytłumaczone. Tak w wielkim skrócie. Szatan przybywa do Boga. Szatan twierdzi, że ludzie oddają Bogu cześć kiedy im się powodzi. Bóg z Szatanem robią coś jak zakład. Wybierają jednego człowieka Hioba i podają
@J0g1 piszesz że bog przerywając czyjeś mordowanie wpłynąłby na wolną wolę mordercy.

Ale potem często okazuje się, że ci mordercy maja chorobę psychiczną, guza w mózgu albo inne schorzenie, które generalnie pozbawia ich możliwości podejmowqnia racjonalnych decyzji.

To takiemu typkowi też nie można przerwać?

Pomijam już prosty fakt, że wolna wola w rozumieniu religijnym nie znajduje żadnego potwierdzenia w rzeczywistości