Wpis z mikrobloga

Z takich zawodów, które wymarły to ciekawy był zawód "operatora windy", tzw. elevator operator. W czasach kiedy ludzie jeszcze nie wiedzieli jak korzystać tej technologicznej nowinki, zatrudniano takich operatorów, których praca polegała wyłącznie na naciskaniu guzika oraz zamykaniu i otwieraniu drzwi. Obecnie zawód już wymarł, a wszyscy dawni operatorzy przekwalifikowali się na pokrewne profesje, najczęściej pośrednika w obrocie nieruchomościami.

#nieruchomosci #pracbaza #elevatoroperator #windy #ciekawostki
mickpl - Z takich zawodów, które wymarły to ciekawy był zawód "operatora windy", tzw....

źródło: 1_pR3Dze2f24wtBgPTVy6Fmw

Pobierz
  • 45
@mickpl: W ratuszu miejskim w Ostravie jest stara, drewniana winda. Bez drzwi i bez postojów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z jednej strony ciągle jeździ w górę, z drugiej ciągle w dół. Dość strasznie się tym jechało xD
@mickpl: Ja to mam wrażenie, może mylne, że własnie stąd wziął się zwyczaj że dziękuje się za przejazd przy wyjściu z windy xD Bo tak naprawdę to komu my dziękujemy? Sami wciskamy guzik, sami otwieramy drzwi... Jeszcze "do widzenia" ale "dziękuję"?
@perseweratywnosc to wytłumacz po co są te dwa przyciski. Ja jeszcze nigdy nie widziałem instrukcji do nich.

Sam sobie wymyśliłem, że jak chcesz jechać do góry, to naciskasz strzałkę do góry, a jak do dołu, no to do dołu. Tylko nie mam pewności czy mam rację. Pewnie większość ludzi ma tak samo.

Dlatego lepiej nacisnąć oba niż nacisnąć zły. Tak na pewno przyjedzie, a tak może nie albo będziesz dużej czekać lub
@mickpl: Parę lat temu byłam w hotelu Savoy w Łodzi (niestety już zlikwidowany), słynny, zabytkowy budynek, mega klimatyczny. Winda miała całodobową obsługę dźwigowego. Normalnie podróż w czasie do początków 20 wieku.
@perseweratywnosc Ja wciskam zawsze losowo. To ma jakieś znaczenie ? Tak czy siak winda przyjeżdża...


@era347: tak, ma znaczenie, największe wtedy gdy są dwie lub więcej wind.

Jak jestes np. na 5 piętrze, a chcesz jechać na parter, i naciśniesz przycisk w górę, to na twoim piętrze zatrzyma się winda, która np jedzie z parteru na piętro 10. I to piętro 10 ma wtedy priorytet przed twoim parterem. Wtedy zarówno ty
@perseweratywnosc Ale to jest strata może 15 sekund. To ma chyba tylko sens w bardzo wysokich budynkach


@era347: wszędzie ma sens, a największy tam gdzie duży ruch ludzi, typu szpitale. Wyobraź sobie szpital nawet 5-piętrowy, ale w którym non stop przemieszzają się tysiące pacjentów, personelu itd

W każdym razie spoko, przecież klikaj sobie "jazda w górę" jak chcesz jechać w dół, w tym świecie nikomu się nie spieszy xD