Wpis z mikrobloga

Taka pacyfikacja jednostek uwięzionych w systemie jest dla kapitału możliwa także dzięki czwartemu narzędziu: reprodukcji wspierających system ideologii (głównie za pomocą władzy sprawowanej nad kulturą). W filmie Aronofsky’ego akcentowany jest rasizm, jedna z ideologii immanentnych kapitalizmu, zrodzona wraz z systemem na przełomie XV i XVI wieku. Od tej pory każdy próg w rozwoju kapitalizmu będzie zarazem progiem w rozwoju rasizmu. „Nie ma rasizmu bez kapitalizmu, ani kapitalizmu bez rasizmu” (Frantz Fanon).

(Z obecnym etapem w dziejach kapitalizmu, globalizacją neoliberalną, powiązany jest proces ewolucji rasizmu w stronę kulturalistyczną, do czego też widzimy w filmie odniesienie w motywie wojny gangów różnego etnicznego pochodzenia.)

Rasizm nie jest po prostu ksenofobią. Z jednej strony jest specyficznie kapitalistyczną odmianą ksenofobii, nieznaną wcześniej, z drugiej – ksenofobia jest tylko jednym z wielu jego komponentów. Rasistowska interpretacja rzeczywistości służy funkcjonalnemu (jak zawsze w kapitalizmie) wykluczeniu. Daje podmiotowi, który się do rasizmu odwołuje, narcystyczną przyjemność przynależności do grupy silniejszej i możliwość odreagowania własnej znienawidzonej pozycji społecznej. Oraz możliwość swego rodzaju ucieczki przed zawsze realną w hierarchicznej strukturze groźbą znalezienia się samemu na pozycji najgorszej. Rasizm wiąże się z dominującymi w ideologii ery nowożytnej wyobrażeniami normatywnymi o charakterze „przyrodniczym”. Państwo jest w nich wyobrażane jako twór biologiczny, jako swego rodzaju ciało, którym właśnie jest „rasa” (tzw. rasizm państwowy). Rasa ta musi się cały czas udoskonalać, chronić przed groźbą degeneracji, oczyszczać, odnawiać. Wezwanie do tego jest (lub chce być, próbuje być) przez rasistowską ideologię społeczeństwa kapitalistycznego wpisywane w każdą jednostkę w procedurze jej ideologicznej interpelacji jako podmiotu.


Ten cytat wyjaśnia cały fenomen "realizmu rasowego" wśród szeroko pojętej alt prawicy czy wypokowego prawactwa. Gdybyście zastanawiali się nad tutejszą popularnością kanału @wojna_idei wśród zagubionych młodzieńców, który tematowi różnic w IQ miedzy "rasami" nadaje patos walki z polityczną poprawnością - macie odpowiedź!

Polecam przeczytać cały artykuł: Jak zabija kapitalizm? Requiem dla snu Darrena Aronofsky’ego jako film radykalny

#antykapitalizm - obserwujcie
#neuropa #film #neoreakcja #bekazprawakow #socdem #socjalizm #anarchizm #altright #neoreakcja #rasizm #kapitalizm #4konserwy #prawica #prawackalogika #lewica
  • 33
@rzuberbozy: Z czystej ciekawości (pytam zupełnie poważnie i z dobrą wolą), czy zdajecie sobie sprawę, że wasza nagonka na zwalczanie faktów i próba ignorowania istnienia różnic między ludźmi paradoksalnie daje paliwo wszelkiemu prawactwu i ludziom, którzy chcieliby na tych faktach uzasadniać rasizm? Oczywiście, że "ludzie są różni" można zinterpretować jako "jedni są lepsi, a drudzy są gorsi" (i wielu ludzi tak właśnie to interpretuje), ale walka z faktycznym problemem rasizmu opierana
jedna z ideologii immanentnych kapitalizmu, zrodzona wraz z systemem na przełomie XV i XVI wieku


@3n3bl0: już Arystoteles posługiwał się kryterium "rasowym" przypinając Grekom łatkę ludzi wolnych, a barbarzyńcom przypisując cechę podległości władcy i naturę niewolników. Rasizm ( czy raczej irracjonalny strach przed obcymi) jest tak stary jak ludzkość i nie ma nic wspólnego z kapitalizmem czy innym systemem politycznym.
@3n3bl0: szkoda, ze ten kanał zamiast polemizować często robi wysrywy youtubowe, gdzie przedstawia wizję i z nią jedzie, a w trakcie nikt nic nie powie. Już ze 20 obiecanych filmików w zapasie na których "rzekomo" miał rozprawić się z polemiką jaką tutaj mu wstawiano.

Szkoda gadac, bordo z głównej...