Wpis z mikrobloga

  • 10
@firyt: Tak dobrze nie ma niestety, kilka mcy musiałem to odkładać+ czekam na podpisanie aneksu skracającego okres kredytu (jakby się ktoś zastanawiał to jest to dużo bardziej korzystne niż obniżenie kolejnych rat)
  • Odpowiedz
  • 34
@powaznyczlowiek: Hmm skracając okres wychodzę na odsetkach ok 36 k pln do przodu, a zmniejszając ratę tylko 17k pln- to nie jest zarzutka. Oczywiscie to wszystko przy założeniu, że resztę rat już nie będę nadpłacał. Liczę, że prezydent podpisze ustawę o wakacjach kredytowych jakoś na dniach, wymtwdy zawieszam od sierpnia do listopada i w tym roku płacę tylko za grudzień i wtedy też planuję nadpłacić ilę mogę, a w międzyczasie we
  • Odpowiedz
  • 8
@swiety92: Nadpłacałem już wcześniej i z czymś takim się nie spotkałem. Wg mnie wibor tu aktualizuje się zgodnie z harmonogramem, czyli w moim przypadku we wrzesniu
  • Odpowiedz
Oczywiscie to wszystko przy założeniu, że resztę rat już nie będę nadpłacał


@arbofi: to jest totalnie absurdalne i bezsensowne założenie - przecież skracając okres kredytowania defacto zmuszasz się do nadplacania przyszłych rat - to czemu bez aneksu miałbyś tego nie robić?

Wakacje też są super świetnym momentem na nadpłaty ale znów - skracanie okresu nie ma tu absolutnie nic do rzeczy

Przy odrobinie samodyscypliny skracanie okresu wiesza nad tobą topór wyższej
  • Odpowiedz
  • 6
@powaznyczlowiek: Sprawa do przemyslenia po mojej stronie- dzieki za zwrocenie uwagi. Zafiksowalem sie troche patrzac na to kiedy oryginalnie mialem do splaty ostatnia rate- poczatkowo byl to 2035 rok
  • Odpowiedz
@arbofi: wiadomo, miałem tak samo zanim sobie to wszystko przeliczyłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) moim zdaniem jedyny powód do skracania raty jest taki, że ktoś wie, że nie ma silnej woli i bez topora nad głową nadplacal nie będzie - wtedy faktycznie, może już lepiej skrócić

Jeśli masz raty malejące możesz też skorzystać z mojego skryptu do obliczania sum odsetek i sobie przesymulowac jak to wyjdzie bez
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: Możesz mi dosadniej wytłumaczyć dlaczego zmiejszenie raty jest korzystniejsze od skrócenia okresu? Jestem w podobnej sytuacji co OP. Też chce nadpłacić i skrócić okres. Zawsze wydawało mi się to najtańszą opcją (sumaryczny koszt kredytu).
  • Odpowiedz
@kolokwialnie: Serio? ( _)
Przy skróceniu masz zobowiazanie 3k, które musisz wyłożyć, przy obniżeniu raty masz zobowiazanie 1.5-2k i możesz wyłożyć 3 albo 3.5 albo ile chcesz
Pomyśl, że tracisz pracę, chorujesz czy coś innego, lepiej mieć zobowiazanie wyższe czy niższe z możliwością nadpłaty kiedy wszystko jest ok?
@snickers77:
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: podpinam się do pytania, liczyłem i wychodzi mi że lepiej skrócić okres kredytu niż zmniejszać ratę i tak do tej pory regularnie nadplacam. Po prostu kalkulacje wyliczają mi większe oszczędności, dlatego dziwi mnie trochę twoja opinia, ale nie neguje tylko chciałbym się więcej dowiedzieć :) Raty malejące here
  • Odpowiedz