Wpis z mikrobloga

Jeszcze AI jest za słabe w zastąpywaniu programistów. Zanim programiści i inne zawody specjalistyczne biurowe zostaną zastąpywane, minie jeszcze kilka lat, a całkowicie zastąpione, czyli stanowiska powyżej juniorowe to pewnie z 10-15.

Obecne zwolnienia w IT i finansach są pokierowane wyłącznie kryzysem.

Ja uważam, że przez rozwój AI w ciągu 15-20 lat nie zniknie tylko IT, ale prawie każdy niefizyczny zawód.


Co myślicie wykopki? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#pracait #programista15k #programowanie #pracbaza #ai
takiMirek29 - >Jeszcze AI jest za słabe w zastąpywaniu programistów. Zanim programiśc...
  • 25
@takiMirek29: Powtarzalne taski tak, ale nie zastąpi człowieka. AI nic samo nie wymyśli, produkuje na podstawie danych wejściowych. Poza tym zawsze będzie musiał być ktoś, kto to AI będzie utrzymywał.

Inna sprawa, ze regulacje nie pozwolą na zastąpienie np. adwokata.
@BreathDeath:

Nie wiem czy szukają, ale ja uważam, że praca programistów, jak AI się rozwinie szybko się skończy(bo powiesz jaką chcesz aplikację i taką dostaniesz, napisaną w najbardziej optymalny sposób, z oczywiście świetnym designem wizualnym, jak i UX)
AI nic samo nie wymyśli, produkuje na podstawie danych wejściowych. Poza tym zawsze będzie musiał być ktoś, kto to AI będzie utrzymywał.


@BreathDeath: Lex Friedman szacuje, że dobra znajomość copilota da 5-10x wzrostu produktywności. Potrzebne będzie 30% obecnych etatów za ~5 lat.
a nikt nie daje #!$%@? o tłumaczy?


@teluch: Bo od około 10-15 lat wiadomo było że to jest zawód bez przyszłości (najpierw kwestie angielskiego gdzie teraz w korpo to raczej standard; potem appki tłumaczące; poza tłumaczeniami przysięgłymi w zasadzie rynek znikł). Z artystami i programistami dopiero niedawno się ludziom otworzyły oczy.
@xede: problem tez jest taki, ze czesto sa duze roznice w placach miedzy stanami, a i jesli zajmowales wysokie stanowisko w poprzedniej firmie, to w nowej jak nie ma podobnego, albo aplikujesz na nizsze z nizszym uposazeniem, to jest duzy problem.
@Bloodaxis1: problem to jest niepotrafienie dostosowania sie do sytuacji, bierze jakas robote i szuka dalej, ale jak wspomnial nie ma tragedii bo tylko 1 msc mial przerwy, nie bylo to miekkie ladowanie ale wystarczajace
problem to bylby gdyby ta jedna nowa robota nie potrafila pokryc kosztow zycia ktore ustawil sobie przy wyzszej pensji
@xede: pewnie sobie jakos rade dal, ale to jest nieciekawa sytuacja. W IT w Stanach malo sie nie zarabia, wiec jak zyl w miare normalnie, to cos tam mial swoich pieniedzy.
Ale mam kolege ktory jest seniorem i pracowal w banku jakos senior do spraw bezpieczenstwa w LA, zarobki na poziomie 140 k $ podstawy plus 40k $ premi, ubezpieczenie ect i wpisane w kontrakcie VIP ( vicepresident) redukcja etatow, powrot
@Urajah: xD chyba 300% . Juz ktos kiedys podawal przyklad ze technologia, ktora miala zwolnic wielu ludzi po kilku latach sama okazywala sie oblegana.
Ja uważam, że przez rozwój AI w ciągu 15-20 lat nie zniknie tylko IT, ale prawie każdy niefizyczny zawód.


@takiMirek29: Prędzej wszystkie fizyczne zawody zostaną w pełni zautomatyzowane, niż zastąpione zostaną te niefizyczne.
@romek898: Zależy od języka + wymogi prawne (czyt. tłumaczenia przysięgłe). No ale pomijając stan faktyczny to odpowiadałem na temat dlaczego nikt nie pisze o tłumaczach; odp. bo temat jest grzany od 10-15 lat.
@mpk794: czat gpt itd jest w stanie obecnie przyspieszyć przynajmniej w jakimś stopniu większość zawodów niefizycznych, czyli mniej trzeba tego typu pracowników, z kolei jeśli chodzi o pracowników fizycznych, to chat gpt prądu ci nie podłączy, a robot, który by coś takiego mógł w przyszłości będzie w luj drogi, taka sytuacja
Lex Friedman szacuje, że dobra znajomość copilota da 5-10x wzrostu produktywności. Potrzebne będzie 30% obecnych etatów za ~5 lat.


@Urajah: A mozesz mi wyjaśnić jak ten copilot (i podobnie zresztą chatgpt) będą magicznie podpowiadać coś związanego z nową technologią czy jakimkolwiek nowym zagadnieniem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wyjdzie nowa wersja frameworka czy nowy język programowania i klops, bo przecież najpierw trzeba mieć na czym ten model nauczyć.