Wpis z mikrobloga

Kalejdoskop #87: Ćwiczenia, długie życie, algorytmy, wyzwania
Ten sam newsletter, ale za każdym razem inny :-)

Cześć!
Być może to nie jest popularne, ale staram się często doceniać to, co jest wokół mnie. Staram się zauważać, że żyję w sprzyjającym otoczeniu, które daje mi możliwości na wyciągnięcie ręki. Staram się akceptować, że nie wszystko idzie po mojej myśli i nie wszystko jest jak w bajce - bo i tak czasy, w których żyję, są najprawdopodobniej najlepszymi czasami w całej historii. I to pomimo zła, wojen, manipulacji, uzależnień i wszystkich innych negatywnych rzeczy. One zawsze były i prawdopodobnie zawsze będą. Dzięki nim możemy dostrzegać kontrast. I o ile nie skupiamy się na tym, co złe, będziemy w stanie zauważać dobre. A to właśnie warto jest docenić.
W dzisiejszym Newsletterze Kalejdoskop jak zwykle znajdziesz dużo wskazówek, inspiracji i skondensowanej wiedzy. Znaczna jej część będzie w tematyce okołotreningowej, ale jak to zwykle w Kalejdoskopie bywa… nigdy do końca nie wiesz, co zobaczysz następnym razem. Zatem życzę przyjemnego czytania! :)

1. Internet obfituje w różne źródła treści. Mamy niezliczone ilości stron internetowych, na których publikowane są artykuły, mediów społecznościowych, newsletterów, agregatorów treści. Czy da się zrobić coś, aby zapanować nad tym wszystkim, zbierać interesujące nas treści w jednym miejscu i uniknąć zdawania się na łaskę algorytmów? Tak, lecz nie jest to rozwiązanie typu one-click. Autor artykułu opisuje metodę, a w zasadzie metody skutecznego zarządzania treściami z różnych źródeł, aby je zebrać w jednym miejscu i swobodnie czytać. Idealnie sprawdza się do tego zadania technologia RSS, czyli sposób informowania o nowych treściach na stronach internetowych. Potrzebny jest do tego klient RSS (aplikacja, do której dodamy odpowiednie adresy). Dostępne są także aplikacje pozwalające na odczytywanie w ten sposób newsletterów - nawet tego, który właśnie czytasz :) Drobny problem może pojawić się, jeśli zależy Ci na zbieraniu treści z takich portali, jak np. Facebook. Tego typu media robią co mogą, aby nie pozwolić na sczytywanie z nich treści przez zewnętrzne aplikacje (wymuszają w ten sposób rejestrację użytkownika i zdanie się na łaskę algorytmu). Jednak i na to mogą się znaleźć sposoby - opisane w poniższym artykule.
- Jak efektywnie czytać i zarządzać treściami z różnych źródeł? (Artykuł, PL)
https://jozwiak.top/blog/jak-efektywnie-czytac-i-zarzadzac-tresciami
#informacje #internet #czytanie

2. Czy można uzależnić się od oglądania filmów na Youtube? Jeszcze jak! W artykule znajdziesz opis przypadku człowieka uzależnionego po prostu od oglądania video. Co więcej, porównuję on swój nałóg do alkoholizmu i mimo świadomości problemu nie jest w stanie przestać. Na oglądanie przeznacza nawet ponad 8 godzin dziennie i niestety nie są to wartościowe, edukacyjne materiały. Dlaczego tak się dzieje?
Jeśli czytałeś/aś ostatnie newslettery, to wiesz m.in. jak podstępnie działają algorytmy. Podsuwają one treści, które użytkownik niemal na pewno kliknie. Nowe, ciekawe i fascynujące filmy są dla naszego układu nagrody niczym narkotyki. Dają ogromny zastrzyk dopaminy, lecz w przeciwieństwie do narkotyków, bardzo małym kosztem. Ten niewielki koszt jest oczywiście korzystny z punktu widzenia zdrowia jako całości, lecz niestety sprawia, że bagatelizujemy nałóg i łatwo się w niego wciągamy.
- YouTube Addiction (Artykuł, PL)
https://www.jntrnr.com/youtube-addiction/
Niedawno stworzyłem poradnik o uzależnieniu od smartfona i w dużej mierze porusza on właśnie problem uzależnienia od oglądania filmów. Ostatnio nagrałem na podstawie tego poradnika podcast, więc możesz posłuchać go w formie audio:
Wersja YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=-h-E7hYtilE
Strona WWW: https://sebastianchudziak.pl/pnz27/
#uzaleznienie #youtube #psychologia

3. Czy można łączyć trening siłowy z treningiem cardio tak, aby nie zaburzać przyrostów masy mięśniowej i siły? W starszych poradnikach często spotkamy się ze stwierdzeniem “Cardio is killing your gains”, wskazującym, że ćwiczenia cardio psuje przyrost masy mięśniowej i siły. Wskazują na to opracowania analizujące wpływ kinaz białkowych (AMPK, mTOR) aktywowanych po specyficznym rodzaju wysiłku. Na bazie ostatnich metaanaliz wydaje się jednak, że efekt ten jest silnie przeceniany i istotny dopiero na poziomie elitarnego sportu. Większość amatorów nie tylko może, ale i powinna łączyć trening siłowy z treningiem cardio, ponieważ ta kombinacja skutecznie oddziałuje na poprawę zdrowia i zmniejszenie śmiertelności ze wszystkich powodów. Wpływ na przyrost siły i masy mięśni nie jest aż tak istotny, natomiast widoczne są też przesłanki wskazujące, że dodanie cardio (np. po treningu, lekko jako rozgrzewka lub najlepiej innego dnia), może korzystnie wpływać na regenerację. Ponadto istnieją przesłanki, że trening cardio może nawet… sprzyjać budowaniu masy mięśniowej.
PS: sam od jakiegoś czasu łączę elementy cardio z siłowymi, ale w zupełnie inny sposób. Często podczas treningu biegowego robię kilka rund na bieżni po 500-1000m dość szybkim tempem. Nie znam badań opisujących wpływ takiego rozwiązania na efekty treningowe, ale po sobie czuję zarówno poprawę kondycji, wydolności ogólnej jak i siły.
- You CAN Combine Cardio & Weights (and Should) (Film/audio, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=bjSWKtKlEh4
- Cardio Can INCREASE Your Muscle Growth (Here's How)
https://www.youtube.com/watch?v=XpVLlaA31NI
#trening #silownia #bieganie

4. Jeśli zamierzasz wystartować w zawodach sportowych, albo po prostu chcesz zrobić trening, w którym wypadniesz najlepiej, jak możesz - spożywaj buraki. Być może ta informacja obiła Ci się już wcześniej o uszy, ponieważ nie jest to odkrycie nowe. Jednak nowe jest opisane w poniższym artykule badanie, które udowadnia, że azotany (a ostatecznie tlenek azotu) mogą poprawiać sprawność mięśni nawet o kilka procent. Sok z buraka należy do wyjątkowo zdrowych produktów - dlatego tym bardziej warto jest go regularnie spożywać.
Co ciekawe, możesz dodatkowo zwiększyć syntezę tlenku azotu w ciele stosując suplementy takie jak L-cytrulina oraz L-arginina.
- Praca nad rzeźbą mięśni. Azotany popularnego warzywa zwiększają ich siłę podczas ćwiczeń (Artykuł, PL)
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1526628%2Cpraca-nad-rzezba-miesni-azotany-popularnego-warzywa-zwiekszaja-ich-sile
#suplementy #cwiczenia #odzywianie

RESZTA NEWSLETTERA DOSTĘPNA NA STRONIE https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/ PONIEWAŻ JAKIŚ XXXXX WYMYŚLIŁ LIMIT 10.000 ZNAKÓW

Pozostałe tagi z treści:
#sylwetka #redukcja #kulturystyka
#cwiczenia #zwis #zdrowie
#podciaganie #trening #kalistenika
#medycyna #nauka #starzenie
#transkrypcja #narzedzia #audio
#cele #motywacja #nawyki

---

Poprzednie numery (archiwum) i zapis e-mail: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki. Tematyka związana ze zdrowiem, jakością życia, odżywianiem, produktywnością, psychologią, medycyną, nauką, technologią. Czasami mogą się powtórzyć treści z wykopu, lecz w zmienionej formie.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Lista do wołania: https://www.wykop.pl/wpis/65057929/newsletter-kalejdoskop-lista-do-wolania-jesli-chce/
Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia

---

Wołam użytkowników, którzy zaplusowali następujący wpis lub komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/65057929/newsletter-kalejdoskop-lista-do-wolania-jesli-chce/

SVCXZ - Kalejdoskop #87: Ćwiczenia, długie życie, algorytmy, wyzwania
Ten sam newslet...

źródło: Kalejdoskop-banner

Pobierz
  • 1